Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

AMALAKI

Emblica officialis, embilika lékařská také nazývaná indický angrešt či ámalaki.

Podle hinduistické legendy se dvě bohyně, Lakšmí a Párvatí vypravily se na posvátnou pouť. Cestou dostaly obě současně stejný nápad a každá z nich prohlásila, že chce uctívat svého boha novým a jedinečným způsobem. Byly tím vnuknutím tak nadšené, že plakaly slzy radosti. Ze slz vyrostl strom Ámalaki. V moderní hinduistické praxi se strom považuje za posvátný a zasvěcený bohům Višnuovi a Šivovi a věří se, že pravidelné užívání prodlužuje život, posiluje paměť a zachovává mládí.

Emblica officialis patří k nejčetněji užívaným ájurvédským, omlazujícím prostředkům. Upravuje chuť k jídlu, ulevuje od nevolnosti žaludeční, zastavuje zvracení i krvácení a léčí dysfunkci jater.

Má bohatou zásobu polyfenolických antioxidantů včetně kyseliny elagové, fylemblinu, qvercetinu a emblikolu. Obsahuje též významné množství vitaminu C a kondenzovaných taninů a flavonolů.

Tento silný antioxidant se vyznačuje účinky protizánětlivými, antivirovými, jako mírné projímadlo i diuretikum, jako prostředek na snižování hladiny cholesterolu.

Obnovuje svěžest a vitalitu mozku a srdce, využívá se jako regenerační tonikum při rekonvalescenci po vysilujících horečkách. Pomáhá stabilizovat pojivovou tkáň, krevní cévy, kosti, vlasy i oči.

Skvěle se osvědčila k prevenci i léčbě poškození, souvisejících s poruchami pojivové tkáně např. revmatoidní artritidy či  autoimunitních např. lupusu (ten patří mezi systémová onemocnění pojiva a je charakteristický nadměrnou aktivací imunitního systému – zejména B-lymfocytů a na ně navazující tvorbou protilátek), který je namířený proti zdravým buňkám našeho těla.

Amalaki též slouží k prevenci aterosklerozy, neboť posiluje žíly, vlásečnice a tepny snižuje hladiny LDL a VLDL cholesterolu a upravuje srdeční tonus. Stabilizuje jemné krevní vlásečnice v očích, ale i v ostatních částech těla zesiluje křehkost vlásečnic, což vede ke snížené tvorbě pohmožděnin a otlaků, krvácení z dásní, venektazíí (metliček pod povrchem kůže) a krvácení z nosu.

Ochraňuje buňky lidského organismu před  radioaktivním zářením, před karcinogeny. Játra a žaludek chrání před poškozením léky a viry, a bariérově před toxicitou arzenu, kadmia a kardiotoxických medikamentů.

Ovlivňuje imunitní systém posílením aktivity mikrofágů (Makrofág je většinou první buňka imunitního systému, která se dostává na místo zánětu. Provádí tam rychlou a nespecifickou reakci na škodlivinu), omezuje nadměrnou produkci histaminu a působí jako prevence proti rozvoji alergických symptomů.

Emblica oficiallis se tradičně používá s plody vrcholáku myrobalánového a tříslovinného k výrobě jedné z nejproslulejších receptur ájurvédské medicíny známé jako TRIPHALLA. Tento přípravek účinkuje jako střevní tonikum při zácpách a průjmech, jako pomocník při hubnutí, lék na cukrovku i jako účinná látka k posílení zraku a oběhového systému.

A snášenlivost s léky? Amalaki obsahuje taniny, což jsou látky, které mohou pozdržet vstřebávání minerálních látek, zvláště železa. Taniny mohou vázat i alkaloidní medikamenty jako je např. theophyllin. Mezi konzumací amalaki a železa či alkaloidních léčiv je nutné udělat tří až čtyřhodinovou přestávku.Rubrika: Aktuality

Výrobky