Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

TULASI – Bazalka posvátná

Bazalka posvátná (sanskrtský název „Ten jemuž se nikdo nevyrovná“) se vyskytuje v oblasti nížin Indie,Srí lanky,Pákistánu,Bangladéše, Myanmaru,ale též  v jižní Číně.Thajsku a Malajsii.

Je zasvěcená hinduistickému božstvu Višnuovi a užívá se během ranních motliteb k zajištění osobního zdraví,duchovní čistoty a rodinné pohody.

Bazalka posvátná patří do kategorie bylin- rasájan- jež zajišťují člověku dokonalé zdraví a dlouhý život.Věří se ,že pravidelné každodenní užívání člověku pomáhá udržovat rovnováhu tělesných  čaker (energetických center) a je schopna vzbudit v lidech dobrotu.

Obsahuje rostlinné silice  jako eugenol,karvakol, lihanol,karyofilin a metyleugenol,dále triterpeny např. kyselinu ursolovou a flavonoidy.

Farmakologické účinky bazalky posvátné jsou značně rozsáhlé.Uvádí se na 25 různých indikací, počínaje nechutenstvím a rakovinou konče.Prášek ze semen a kořenů má příznivě ovliv\ńovat potenci.

Bazalka posvátná je všestranný adaptogen výrazně účinný proti bakteriím,virům,jako karminativum (proti plynatosti) diuretikum (močopudný),expektorans(u lidí s nadměrných zahleněním průdušek či bronchitidou,usnadňuje vykašlávání)a imunomodulátor.

Působí antidepresivně a podporuje produkci a výtok mléka u kojících žen.

Bazalka posvátná pomáhá zmírňovat symptomy astmatu,u diabetu II.typu výrazně snižuje hladinu krevního cukru v krvi nalačno a  mírný pokles byl zaznamenán spolu s cholesterolem i po  jídle.Užívání bazalky posloužilo i ke snížení hladiny kortikosterolu,která indikuje zvýšenou stresovou úroveň.

Dále bývá  podávána pro posílení cerebrálního oběhu a paměti.Ájurvédská medicína ji využívá k rozptýlení „duševní mlhy“ vznikající v důsledku pravidelného kouření marihuany.Bazalku posvátnou je možno kombinovat s ostatními cerebrálními simulanty jako je rozmarýn lékařský,bakopa drobnolistá a jinan dvoulaločný, a pomoci ženám rozptýlit zastřené uvažování v menopauze,posílit starším lidem paměť,pomoci dětem s poruchou pozornosti spojovanou často s hyperaktivitou a urychlit regeneraci po zraněních hlavy.

Positivně na ni reagují i lidé trpící alergickou rýmou a alergií na zvířecí alergeny a na plísně.

V kombinaci s lesklokorkou lesklou a výtažkem z brusnice borůvky zmírňuje symptomy senné rýmy i alergického astmatu.

Bazalku posvátnou se nedoporučuje užívat v prekoncepčním (snaha o graviditu) období ženy a v těhotenství.Rubrika: Aktuality

Výrobky