Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

ELEUTEROKOK OSTNITÝ – Eleutherococcus senticosus

Tento adaptogen, přezdívaný také Sibiřský ženšen, Všehoj sibiřský, Čertův keř, nepatří mezi staré tonizující rostliny. Do povědomí se dostal až v 50. letech 20 století, kdy se v tehdejším SSSR hledala rovnocenná náhrada za obtížně pěstovatelný ženšen (Panax ginseng). Oproti němu je totiž daleko více rozšířen, navíc roste v souvislých porostech a jeho množení i pěstování je jednodušší.

Keř dorůstající do výše 1,5 až 3 metrů, výjimečně až 6 metrů z čeledi aralkovitých (araliaceae) je rozšířen na Sibiři, severní Číně, severním Japonsku a Koreji.

Kořen (Eleutherococci radix) obsahuje hlavně eleutherosidy A-M (0,6 – 1,5%), kterých je paradoxně asi 2,5krát více v nadzemní části. Další důležitou skupinou jsou polysacharidy škrobového typu a pektiny. Významným zástupcem je heteroxylan a glukan. Dále jsou zastoupeny silice, pryskyřice, flavonoidy, saponiny, hořčiny, antokyany a velké množství minerálních látek, zvláště draslíku, fosforu, vápníku, ale i železa selenu, hořčíku, manganu a zinku.

Eleuterokok má tonifikační a imunostimulační účinky, používá se při psychickém a fyzickém zatížení, zlepšuje kondici a výkonnost. Jeho mimořádných schopností využívají např. ruští kosmonauti pro lepší adaptaci na podmínky vesmíru, neboť působí na různé druhy stresu, včetně stresu způsobeného intenzivní pracovní činností.

Výtažky z kořenů pomáhají tělu při zvykání si na měnící se životní podmínky, zejména ty, které způsobují mentální a fyziologický stres (zima, horko, změny atmosférického tlaku, časová pásma,…).

V klinických studiích se prokázalo, že eleuterokok zmírňuje symptomy srdeční angíny a snižuje hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů. Posiluje imunitní systém. U pacientů s rakovinou, kteří podstupují chemoterapii a radioterapii, často dochází k supresi funkce kostní dřeně a snížení počtu bílých krvinek. Klinická studie ukázala, že eleuterokok je schopen u většiny pacientů tyto nepříznivé změny zvrátit.

Zvyšuje houževnatost a schopnost výdrže, posiluje činnost mitochondrií, urychluje regeneraci a zabraňuje oslabení imunity v důsledku fyzické i duševní zátěže. Lze jej kombinovat s housenicí čínskou, rozchodnicí růžovou či klanopraškou čínskou, a zlepšovat tak výkonnost, případně zlepšovat vnímavost a kognitivní funkce, pokud je člověk vystaven stresovým situacím či pokud se věnuje mnohahodinové práci a trpí nedostatkem spánku.

Jako adaptogen působí mírně a je rovnocenně vhodný pro muže i pro ženy, pro mladé lidi i pro starší ročníky. Je nepravděpodobné, že by mohl nadměrně někoho stimulovat, takže lze používat dlouhodobě.Rubrika: Aktuality

Výrobky