Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

HELLIANTHUS MULTI

V posledních letech bylo dosaženo značného pokroku v porozumění vztahu  mezi jídlem a zdravím. Význam vitamínů, minerálů, antioxidantů i vlákniny je v široké populaci znám a vědecky je potvrzeno, že nejlepším zdrojem těchto živin – nutrientů- jsou rostliny.

Fytonutrienty získané výhradně z rostlin, se dostaly do popředí preventivní lékařské péče.
Jejich konzumací nenastávají vedlejší problémy jako je přísun velkého množství kalorií nebo tuků mnohdy nejisté kvality.
Fytonutrienty nepodporují vznik cukrovky, rakoviny ani kardio a cerebrovaskulárních nemocí a kombinací několika druhů mají silný terapeutický efekt bez vedlejších účinků.
Výše zmíněná cukrovka, s narůstajícím výskytem, pana astrologa podnítila k vytvoření unikátní receptury bylin, kde spojením se jednotlivé účinnosti každé drogy ještě násobí.

Slunečnice topinambur.

Hlíza obsahuje bílkoviny, necelé procento tuku, šestnáct procent inulínu, vitamín C, minerálie železo, křemík i draslík.
Inulin je polysacharid, který nahrazuje škrob, ale neštěpí se v tenkém střevě (není tudíž resorbován a využíván), k tomu dochází až ve střevě tlustém, kde se chová jako rozpustná vláknina. Protože bakteriální enzymy ho dokáží rozštěpit, inulin je zdrojem energie pro symbiotické střevní bakterie, má probiotický efekt. Jeho kalorická hodnota je velmi nízká až nulová, nezvyšuje tedy krevní cukr.

Eleuterokok kořen, eleuterokok ostnitý.

Hlavní účinnou látkou jsou eleutherosidy A – M, polysacharidy, dále silice, pryskyřice, flavonoidy, hořčiny, antokyany a velké množství minerálních látek, zvláště draslíku, fosforu, vápníku, ale i železa, selenu, hořčíku, manganu a zinku.
Tento silný adaptogen má tonifikační a imunostimulační účinek na organismus, udává se, že vyšší než u ženšenu. Užívá se při fyzickém i psychickém zatížení, zvyšuje odolnost vůči nepříznivým vlivům prostředí, zlepšuje kondici a výkonnost. Vhodný je rovněž při rekonvalescenci po infekčních chorobách, operacích, tuberkulóze i nemoci z ozáření. Slouží k léčbě diabetu, snižuje hladinu krevního cukru i cholesterolu, zvyšuje prokrvení srdečního svalu a působí proti vzniku aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob. Stimuluje centrální nervovou soustavu, zlepšuje zásobování mozku kyslíkem a tím omezuje možnost vzniku náhlé mozkové příhody. Positivně ovlivňuje neurastenii i další nervové poruchy, stimuluje a povzbuzuje činnost štítné žlázy, má výraznou antibakteriální aktivitu, podporuje funkci pohlavních orgánů.

Eleuterokok positivně působí i na některé formy rakoviny, brání rozvoji metastáz a stimuluje protinádorovou aktivitu bílých krvinek. Zmírňuje vnější projevy následků ozařování, celkově zlepšuje subjektivní i objektivní stav pacientů s onkologickým onemocněním.
Též snižuje toxicitu celé řady léků a zlepšuje stav po aplikaci chemoterapie a ozařování.

Withanie somnifera – Vitánie snodárná

Další významný adaptogen známá také pod názvem „ashwagandha“ což v sanskrtu znamená „páchnoucí jako kůň“ je jedním z nejrozšířenějších fytoterapeutických prostředků používaných v tradičních medicínách jižní Asie. Jeho léčivé účinky zde byly známy již asi 1000 let př.n.l.
Především kořeny obsahují tropanové alkaloidy (nikotin, tropin, pseudotropin, anaferin, somniferin, somnin a withanin) fytosteroidy tzv. withanolidy, které vykazují výrazný imunostimulační efekt a to především na aktivitu kostní dřeně, podporují zmnožení počtu bílých krvinek a sekreci některých enzymů.
Dále jsou to glykosidy i některé volné aminokyseliny (prolin, tryptofan, cystin), kyselina glutamová a asparagová, látky steroidního charakteru (betasitosterol, kampesterol, stigmasterol), mastné kyseliny, silice, laktony a minerální látky.

Většina adaptogenů jsou stimulanty, vitánie snodárná je v tomto ohledu poněkud nezvyklý adaptogen, protože utišuje a zklidňuje. Posiluje funkce endokrinní soustavy, zvláště štítné žlázy, nadledvin a varlat, je velmi efektivním prostředkem pro léčbu úzkostných stavů, únavy, nejasného uvažování, stresem navozené nespavosti a nervového vyčerpání. Velmi blahodárně působí na potíže s oslabenými či nadměrnými imunitními funkcemi (autoimunitní nemoci).

Pískavice řecké seno

Obsahuje velké množství monogalaktanového slizu, hodnotných bílkovin a oleje. Přítomen je také netoxický alkaloid trigonellin, dusíkatý cholin, malé množství silice, kumariny, triterpenové saponiny, lecitin, hořčiny, flavonoidy, niacin a mnoho organicky vázaného fosforu a železa. Nověji objevenou látkou je diosgenin.

Povzbuzuje trávení, ulevuje při kašli, nadýmání a při průjmech a mírně snižuje hladinu krevního cukru. Celkově posiluje a působí jako univerzální tonikum, zejména v geriatrii. Odpradávna se využívala jako ženské afrodisiakum.

Fazolový lusk a smetanka lékařská unikátní složení doplňují.Rubrika: Aktuality

Výrobky