Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Imunitní systém ochránce nebo nepřítel?

Klíčovou roli IS hraje střevní stěna.

Zde se nachází tzv.Peyerovy pláty (PP – nakupeniny  organizované lymfatické tkáně) a intraepiteliální lymfocyty . PP jsou na  povrchu kryty plochými „membránovými“ buňkami. Jsou důležité proto, že zprostředkují transport patogenních mikroorganizmů, ale i jiných velkých molekul, cytoplazmou od svého luminálního k bazálnímu povrchu (do mízy a krve), kde se mohou dostat do styku s lymfocyty a makrofágy .

PP. „Peyerovy pláty“ jsou považovány za spouštěcí místa slizniční imunity, protože obsahují B-lymfocyty. B-lymfocyty (jinak také B buňky) jsou buňky imunitního systému zodpovědné především za specifickouprotilátkami zprostředkovanou imunitní odpověď. Jako složka adaptivní imunity mají rovněž velký význam pro imunitní paměť,

Zde se také produkují a vylučují primární imunoglobuliny, např. IgA.

Funkčnost Peyerových plátů je pak přirozeně ovlivňována celkovým prostředím střeva. Pokud  je ve střevu opakovaně zánět, dysmikrobie, překyseleno, přicházejí antibiotika, u žen je užívána hormonální antikoncepce, je přítomen tzv. dráždivý tračník apod,pak Peyerovy pláty jsou zakrnělé, vyhlazené a málo funkční. Popsané mikrofágy( na povrchu PP nejsou aktivní, nefunguje fagocytóza(pohlcování choroboplodných zárodků), baktericidní  účinek (bakterie ničící účinek), imunitní odpovědi jsou chybné, špatně se hojí  rány…, neuvolňují se cytokininy(regulátor a koordinátor přenosu informací), NK buňky (přirození zabíječi) si nevšímají  rakovinných buněk, interferon gama si zase nevšímá virů. Vzniká nepoměr mezi Th1 a Th2 lymfocyty, kdy zvýšení aktivity Th2 má za následek vznik alergických reakcí.

Zdravý imunitní systém vykonává velké množství biochemických procesů v dokonalé souhře za účasti enzymů.

Enzymy jsou další významnou skupinou látek určujících kvalitu imunitního systému. Jde o bílkoviny, které jsou schopny v malém množství výrazně urychlit průběh určité biochemické reakce v těle.Dávají podnět k veškerým  procesům probíhajícím v našem těle.

Porušenou  obranyschopnosti lidského těla způsobuje toxické působení látky zvané homocystein(Hcy).Ten poškozuje zmíněné enzymy a bílkovinné struktury buněk.Jsou-li enzymy imunitního systému poškozeny vyšší hladinou Hcy,dojde ke změně imunitních funkcí.Organismus nezpracuje útok infekce či alergenu z vnějšího prostředí.Potlačování alergických reakcí a snižování citlivosti našeho organismu na ně chemickými léky nepostihuje příčinu jejich vzniku.

Podstatou „nápravy“ poškozeného imunitního systému je snížení hladiny Hcy.Tím se zabrání dalšímu poškozování enzymů a progresi onemocnění do chronického stadia.

Čím nastartovat regenerační procesy opravující enzymy? Detoxikací,vitaminozní léčbou s kyselinou listovou, stravou a zdravým střevem osídleným bakteriemi-  probiotiky- která tam patří

Podáváním doplňků stravy,které působí jako náhradní díly pro rekonstrukci poškozených enzymů a buněk formou přírodních vitamínů (rakytník řešetlákový).enzymů (bromelin,papain),nerostů(mumio) a mořských živočichů (Artrotin, Nuklear,Maor,Moljurk)je přirozený způsob nápravy bez vedlejších účinkú.

A kdy se stává  IS nepřítelem a  co je příčinou autoimunitního onemocnění jako je atopický ekzém,roztroušená skleróza,lupenka,revmatismus,poruchy funkce štítné žlázy či poruchy látkové výměny?

Opět vysoká hladina Hcy v krvi,ale tentokráte je jeho toxicita zaměřena nikoliv na enzymy,ale napadá molekuly bílkovin,ke kterým se naváže  sirnatým můstkem a změní je natolik, že se stávájí pro imunitní systém cizorodou látkou.Imunitní systém bojuje proti vlastním, jen pozměněným buňkám.

Plně funkční imunitní systém dokáže čelit také nádorovým onemocněním.Podpořit jej lze

podáváním glukanů (lesklokorka lesklá Hepaling),kyseliny deoxyribonukleové DNA a protivirového Tinrostinu.Rubrika: Aktuality