Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Kustovnice čínská – Lycium Chinense

Užívání kustovnice má v čínské, korejské a japonské medicíně velmi dlouhou tradici. Byla známá jako výjimečné léčivo již asi 3. tisíce let před naším letopočtem, a spojována s dlouhověkostí. Z této doby pocházejí i informace o výborném působení kustovnice při léčbě revmatismu, kožních nemocí, vyčerpávajícího kašle, paměti i mužské potence. Čaj z čerstvých plodů posiloval kosti i svaly a zlepšoval hybnost těla, především při obtížích ve stáří. Bývá také nazývána plodem dlouhověkosti. Podle jedné legendy užíval mistr Chang tento medikament denně, jednu tabletku ráno a jednu večer, a proto žil přes sto let. I v pokročilém věku byl schopen kráčet s vitalitou, narostly mu nové zuby a byl výkonný i po sexuální stránce.

Kustovnice čínská svým obsahem karotenoidů zeaxanthinu a psysalienu se silnými antioxidačními účinky patří mezi nejbohatší zdroje těchto látek v rostlinné říši. Dále obsahuje provitamin A, B1, B6, C, E. Cennou látkou je Betain, který je součástí různých metabolických procesů. Mimo jiné chrání buňky a tkáně před dehydratací a osmotickou inaktivací a umožňuje úsporu energie v organismu. Přítomny jsou dále steroidy (beta-sitosterol). Zastoupeno je téměř 20 druhů aminokyselin, včetně 8 esenciálních. Cenná je přítomnost imunologicky aktivních polysacharidů, tzv lycium polysacharidů, které odstraňují volné radikály, čímž zpomalují proces stárnutí a stimulují hypofýzu. Zároveň však udržují a podporují harmonický buněčný růst, obnovují “opravují“ DNA. Plody obsahují rovněž velké množství minerálních látek, fosfor, vápník, železo, a stopových prvků, zinek, měď, selen a jiné. Přítomno je však i germanium, kterého je v potravinách velmi málo a významně působí proti rakovinným buňkám v těle.

Vzhledem k tomu, že plod kustovnice je bohatý na karotenoidy a flavonoidy slouží ke stabilizaci jemných krevních vlásečnic v očích. Podle teorie TČM jsou vývodem jater oči, kustovnice čínská jako jaterní tonikum tudíž posiluje zrak. Prospívá lidem se špatným nočním viděním, suchýma a začervenalýma očima, bolestí v očích, makulární degenerací a nadměrným slzením. Plod kustovnice čínské také pomáhá zabránit vzniku šedého a zeleného zákalu. Posiluje nejen vlásečnice v očích, ale stabilizuje vlásečnice a cévy v celém těle. Lze ji využít v prevenci křečových žil, venektázií (metliček), studených končetin, diabetických neuropatií a aterosklerózy. Plod kustovnice čínské působí hepatoprotektivně, pomáhá regenerovat jaterní buňky a chrání játra před poškozením medikamenty či hepatotoxickými chemikáliemi. Též zesiluje pozitivní účinky chemoterapie a radioterapie. Chrání pacienty trpící rakovinou před vznikem leukopenie (úbytku bílých krvinek). Pravidelným užíváním plodů kustovnice se podporuje růst zdravé střevní mikroflóry, snižuje hladina LDL a VLDL cholesterolu a mírně se snižuje hladina cukru v krvi. U mužské neplodnosti po dvou měsících léčby normalizuje hodnoty spermatogramu.

Spolu s plody klanoprašky se užívá při celkové ochablosti organismu. Ve směsi s kořeny lékořice uralské jde o přírodní antioxidační prostředek značné síly. Spolu s rýží slouží jako posilňující prostředek při ledvinové nedostatečnosti, která se projevuje mimo jiné bolestí dolní části zad, závratěmi, hučením v uších a také impotencí. Moderní medicína řadí kustovnici mezi tonifikační a organismus posilující prostředek. Je vhodná pro těžce pracující, nemocí oslabené a staré lidi, ale také pro sportovce. Snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Ordinuje se při plicní tuberkulóze a pneumonii, neurastenii a impotenci. Užívá se rovněž při dětské vyhublosti v důsledku narušení funkce žaludku a sleziny, při chudokrevnosti a rachitidě. Významně ovlivňuje léčbu alergických onemocnění, např. lupénky, neboť zvyšuje imunitní odezvu organismu a redukuje počet antigenů. Stimuluje rovněž parasympatický nervový systém. Poslední výzkumy prokazují schopnost udržovat harmonický růst buněk a obnovovat i opravovat DNA, což má spolu s posílením imunity značný význam při léčbě rakoviny.

Pan astrolog s bohatými znalostmi z oblasti fytoterapie a citlivostí sobě vlastní sestavil recepturu ZLATÉ PYRAMIDY, která obsahuje nejen podstatné množství kustovnice čínské, ale i Rdesno mnohokvěté (Polygonum), Housenici čínskou (W-Cordyceps), Ženšen pětilistý, Eleuterokok, Maralí kořen, Lesklokorku a Mumio.Rubrika: Aktuality