Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

LÉKOŘICE LYSÁ, LÉKOŘICE URALSKÁ – glycyrrhiza glabra, glycyrrhita uralensis.

Domovem lékořice je jihovýchodní Evropa a jihozápadní Asie. Roste rovněž v severní Číně a Rusku.

Tento sladký kořen, jehož název je odvozen od výrazné chuti-řecké glukós znamená „sladký“ a „rhíza“ kořen, řekové často používali již v dobách před n.l. při respiračních i zažívacích obtížích.

Je jednou z nejvíce ceněných a často používaných bylin v tradiční čínské medicíně, kde zaujímá hned druhé míst za ženšenem. Některé čínské prameny ji s úctou označují jako „guobao“, což znamená „posvátný národní poklad“, neboť zlepšuje chuť ostatních bylin, harmonizuje a prodlužuje jejich účinek receptech a prospívá všem orgánům a jejich meridiánům.

Proslulý anglický zahradník a bylinář John Parkerson pěstoval lékořici na své zahradě a využíval kořeny k výrobě bylinného piva. Lékořici doporučoval užívat liden s ochraptělým hrdlem, sípavým hlasem, žaludečními vředy, bolestivým močením i tuberkulózou. Vytvořil recepturu v níž zkombinoval lékořici, fíky a netík, vařil směs ve vodě a dostal sladkou medicínu příjemné chuti.

Ve starověké Číně se lékořice – mezi všemi rostlinnými drogami – považovala za nejdůležitější. Vytváří v těle rovnováhu, posiluje vazy a kosti, podporuje růst a pevnost svalů a zevně se aplikovala k léčbě zranění.

Tento výrazný adaptogen se vyznačuje vlastnostmi protivirovými, diuretickými, protizánětlivými, antioxidančními, protirakovinnými a imunomodulačními (optimalizuje tvorbu protilátek a tím posiluje obranyschopnost organismus).
Slouží jako antihistaminikum, hepatoprotektivní prostředek, expektorans i demulgens (zklidňuje, obaluje zanícené či poškozené povrchy sliznic).

Kořen lékořice uralské obsahuje triterpenoidní saponin glycyrrhyzin, dále uralsaponin A i B i příbuzné saponiny, flavonoidy a jejich glykosidy, kyselinu tříslovou a polysacharidy.

Lékořice jako adaptogen pomáhá udržovat funkce osy HPA (hypofýza – hypotalamus – nadledviny a sympatoadrenálního systému. Bylo zjištěno, že glycyrrhizin má chemickou strukturu podobnou hormonům kůry nadledvinek. Droga navíc stimuluje  produkci interferonu, který je účinný např. při léčbě hepatitidy B a jako inhibitor růstu tumorů. Je velmi vhodná pro osoby s adrenální nedostatečností, kteří trpí příznaky vyčerpání, únavy po ranním probuzení, zvýšenými hladinami cukru a kortizonu v krvi a častým nachlazením.

Lékořici jako imunomodulátor lze využít ke stimulaci funkcí imunitního systému u pacientú s rakovinou a chronickým únavovým syndromem a k redukci přemrštěné imunitní reakce u lidí trpících autoimunitními onemocněními např revmatoidní artritidou, lupusem, sklerodermií (nemoc vazivové tkáně, postihující pojiva v kůži i vnitřních orgánů), alergiemi na zvířecí alergeny a alergickým astmatem.

Rovněž výrazně prospívá lidem se syndromem dráždivého střeva, Crohnovou chorobou a vředovou kolitidou. Většina zánětlivých onemocnění střev je autoimunitního charakteru, a tak je schopnost lékořice omezovat nadměrnou reakci imunitního systému a působit protizánětlivě tam, kde je střevo drážděno velmi užitečná. Lékořice je výtečný prostředek proti zánětu žaludku, žaludečním a dvanácterníkový vředům, zánětu kyčelníku i syndromu propustného střeva.

Tuto všestrannou rostlinu lze využít též jako hepatoprotektivní prostředek, zabraňující poškození jater léky či viry i k nastolení rovnováhy v ženském reprodukčním systému během menopauzy. Lékořice může sloužit i k zevnímu upotřebení – k léčbě virových oparů.

Nadměrné užívání zvyšuje krevní tlak a není vhodná při souběžném užívání diuretik vyplavujících z těla draslík. účinnost steroidůRubrika: Aktuality

Výrobky