Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Listopad – Plíce

Dlouhý dech – dlouhý život

Kvalita našeho života i jeho  délka je do značné míry ovlivňována tím jak dýcháme. Správné dýchání je jednou z cest k prodloužení a zkvalitnění života, zvyšuje odolnost vůči nachlazení a nemocem, zlepšuje spánek i náladu. Hluboké nadechnutí nosem zachycuje nečistoty, ohřeje a zvlhčuje vdechovaný vzduch, rozvine i pomocné dýchací svaly a posílá do každé naší buňky kyslík i živiny a pokračuje dlouhým výdechem v poměru 1:2 tedy dvakrát delším než je nádech. Jím vnitřní orgány v dutině břišní masírujeme a zároveň provádíme autodetoxikaci organismu, kdy vychází z těla oxid uhličitý i odpadní produkty.

A právě měsíc listopad je pro dýchací soustavu rizikový, neboť chladný vzduch, vyšší koncentrace škodlivin v ovzduší i méně pohybu vede k častějšímu výskytu zánětů jak horních tak dolních cest dýchacích. A jak častý tento výskyt bude závisí na kvalitě imunitního systému. Je to systém zabezpečující ochranu lidského organismu před cizorodými i infekčními látkami a sloužící zároveň k odstraňování vlastních poškozených nebo odumřelých buněk a tkání. Tento systém zahrnuje bílé krvinky a jejich produkty, nacházející se v krvi, lymfatickém systému i ve sliznicích řady orgánů našeho těla. Jakékoliv oslabení imunitního systému se projeví negativně na činnosti lidského těla. Proto je třeba o kvalitu a správné fungování imunity neustále pečovat. Je – li imunitní systém pořádku, organismus si ve většině případů dokáže poradit s negativními jevy, které ohrožují naše zdraví a často i život. Pokud tomu tak není je třeba volit imunostimulační léčbu zaměřenou na povzbuzení tohoto systému.

Velmi účinným stimulantem imunity je právě Terčovka nachová (ECHINACEA ,třapatka)

Echinacea pochází ze Severní Ameriky. Byla používána již v indiánském léčitelství jako významné antiseptikum, kterým indiáni léčili záněty očí, močových cest, ale i syfilitidu. Rovněž ji používali jako lokální anestetikum pro znecitlivění kůže při popáleninách a poraněních, jako protijed při hadím kousnutí a pobodání hmyzem.

Řadu cenných látek obsahují především kořeny a to hlavně silice, glykosidy, pryskyřici, inulin, sliz, hořčiny, třísloviny, fytosteroly, a z minerálních látek především draslík, vápník, fosfor, hořčík, ale také železo, selen a zinek. Z vitaminů především provitamin A a vitaminy skupiny B. Echinacea svými imunostimulačními účinky podporuje tvorbu bílých a červených krvinek aktivuje fagocytózu, podporuje činnost sleziny. Výrazně napomáhá při léčení chřipky, nachlazení, infekci horních cest dýchacích a virózách, ale také při onemocnění močového ústrojí. Osvědčila se při infekčních chorobách, v případech kdy nezabírají antibiotika. Zjištěno bylo i kancerostatické působení podobné interferonu. Detoxikuje a příznivě ovlivňuje zažívací trakt. Užívá se při léčení prostaty, žaludečních vředů, zánětů žaludeční sliznice, v gynekologii, při léčbě hemeroidů, bércových vředů a křečových žil. Šťáva z čerstvých květů zvyšuje srážlivost krve.

Nejúčinnější je echinacea ve formě tinktury, jako odvar ve formě čaje je prakticky neúčinná.Rubrika: Aktuality