Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Listopad – SHATAVARI – Chřest hroznovitý.

Vyznačuje se mocnou podporou fyzických sil, udržuje mládí, zlepšuje paměť a inteligenci.

Slovo „šatavari“ doslova znamená „ta, která má sto manželů“. Po tisíciletí se chřest hroznovitý užíval jako afrodiziakum a prostředek na povzbuzení plodnosti žen i mužů.

Chřest hroznovitý obsahuje účinné saponiny, alkaloidy, bílkoviny, škroby, třísloviny, slizy, vanilin, coniferin, dále protizánětlivé steroidní glykosidy jako je diosgenin, shatavariny I až IV a sarsapogenin a důležité imunostimulační polysacharidy.

Extrakt kořene šatavari vykázal v klinické studii značný antibateriální účinek proti E coli, Shigella dysenterie, Vibrio cholerae, Salmonella typhi, Pseudomonans putida, Bacilus subtilis a Staphylococcus aureus.

Chřest hroznovitý, jako výrazný adaptogen, tonizuje imunitní systém, odstraňuje únavu, nechutenství a v kombinaci s emblikou lékařskou (Amalaki) a vitánii snodárnou (Awith) chudokrevnost, poruchy příjmu potravy i chronický únavový syndrom.

Toto ženské reprodukční tonikum posiluje plodnost i libido. Upravuje hormonální nevyváženost jak ženám s poruchou plodnosti, tak ženám se symptomy menopauzy jako je poševní suchost, nedostatek libida, suchá pokožka či návaly horka a pocení.

Brzdí rozvoj rakoviny prsu a stimuluje zvýšenou imunitní odpověď. Schopnost chřestu hroznovitého (prokázána klinickou studií) stimulovat hladinu prolaktinu i libido, zvyšuje tvorbu mléka kojících žen i reguluje činnost hypofýzy. (Hypofýza, podvěsek mozkový, je centrální orgán endokrinního systému. Je do velké míry nadřazena všem ostatním žlázám endokrinního systému. Produkuje zmíněný prolaktin a růstový hormon a řídí tvorbu dvou klíčových ženských hormonů FSH, LH).

Zmírňuje rozkolísanou psychiku žen v šestinedělí i podrážděný žaludek, provázený pálením žáhy.

Působí jako diuretikum, zmírňuje dráždivý močový měchýř při zánětech močové trubice i měchýře. Stejné účinky vykazuje i na zánětem změněné sliznice zažívacího traktu (žaludeční vředy) a dýchacích cest s dráždivým kašlem a lepkavým zahleněním, jež se těžko vykašlává.

Shatavari – adaptogen, antibakteriální prostředek, antispasmodikum, afrodiziakum, demulgens (obalující, potahující), diuretikum, tonikum imunitního systému, plicní tonikum, galaktogogum a gastroprotektivní prostředek – patří právem mezi nejžádanější pomocníky k dosažení rovnováhy lidského organismu.Rubrika: Aktuality

Výrobky