Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

MARALÍ KOŘEN (Rhaponticum carthamoides)

Často také nazývaný Leuzela léčivá, Parcha saflorová, či Leuza saflorová. Tento název je odvozen od jména francouzského přírodovědce Josepha Philippa Francoise Deleuze. Saflorová znamená, že se listy této rostliny podobají listům safloru, čili světlice barvířské. Již první ruští osadníci na Altaji viděli, že jeleni maralové na podzim vykopávají kopýtky kořeny této rostliny a s chutí je požírají. Odtud je i jeden z ruských názvů Maralí kořen a použití v lidové medicíně jako prostředku vhodného při úbytku sil. Mezi Altajci se traduje, že pomáhá od čtrnácti nemocí a omlazuje. Tataři užívají kořen jako afrodiziakum. O mimořádných účincích této rostliny veřejnost poprvé informoval známý sibiřský etnograf G. M. Potatin. Jako první prokázal tonizující účinky této rostliny, i prokazatelné zlepšení u pacientů trpících všeobecnou slabostí a depresemi. Parcha saflorová roste na vysokohorských a subalpínských loukách a lesních pastvinách jižní a východní sibiře, východního Kazachstánu, severního Mongolska, a čínské provincie Sin-Tiang. Vyžaduje dostatečně vlhkou půdu a přímé slunce. Na podzim se sklízejí kořeny staré 3 roky.

Tento výrazný adaptogen, antioxidant, protirakovinný prostředek, srdeční tonikum, hepatoprotektivní prostředek, stimulant imunitního systému, i centrální nervové soustavy, posiluje mozkové funkce, duševní bystrost a předchází atrofii nervových buněk.

Obsahové látky:
Drogou jsou především kořeny, které obsahují hlavně ekdysteroidy a to ekdysteron a inokosteron, silice, třísloviny, inulin, kumariny, pryskyřice, flavonoidy např kempferol, kvercetin, triterpenové glykosidy, mastné kyseliny, nepatrné množství alkaloidů a látky odvozené od thiofenu. Významnou skupinou jsou však seskviterpenické laktony. Například cynaropikrin a cebelin E ze skupiny guajanolidů. Nezanedbatelný je i obsah fosforu, provitaminu A a vitaminu C.

Lidová medicína využívá tuto rostlinu jako tonizující a adaptogenní prostředek při astenii (tělesné slabosti), vyčerpanosti organismu, v rekonvalescenci po operacích, těžkých porodech, nebo intoxikacích. Leuzela saflorová má účinek blízký účinkům ženšenu s pozitivním vlivem na centrální nervovou soustavu, paměť a koncentraci. Má obdobné účinky jako anabolizující steroidy. Rovněž snižuje hladinu cukru v krvi, avšak zároveň brání vzniku hypoglykémie po aplikaci inzulinu. Snižuje hladinu tuku a cholesterolu v krvi. Omezuje viskozitu (lepkavost) krve, snižuje krevní tlak a pomáhá zabraňovat rozvoji karcinogeneze. Pozitivně ovlivňuje funkci jater a regeneruje jaterní buňky. Snižuje negativní účinky chemoterapie a ozařování při klasické léčbě rakoviny, neboť zabraňuje rozvoji hemolytické anemie (nadměrné destrukci červených krvinek spojené s chemoterapií a ozařováním). Dále podporuje trávení, tvorbu mateřského mléka a odstraňuje nechutenství. Pravidelná konzumace parchy saflorové podporuje tvorbu svalové tkáně, posiluje vylučování kyseliny močové a mléčné, a stimuluje přísun krve do svalstva a mozku. Zvyšuje odolnost organismu vůči chladu, horku, hluku, nedostatku spánku a úzkosti. Pomáhá rovněž při spánkových potížích souvisejících se stresem, při úbytku tělesné hmotnosti v souvislosti s nesprávnou látkovou výměnou.
Předchází únavě, depresím s následnou nedostatečnou pracovní výkonností.

Nepoužívá se v době těhotenství, neboť rostlina stimuluje děložní stahy. Maralí kořen zabraňuje vzniku nežádoucích vedlejších účinků steroidů.Rubrika: Aktuality

Výrobky