Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Minerální látky

Minerální látky – důležitá součást prevence

Minerální látky a stopové prvky jsou látky neorganického původu, nezbytnou součástí naší výživy. Lidský organismus minerální látky potřebuje, ale nedokáže si je vytvořit sám. Jsou přijímány do těla formou potravy a vodou. Připomeňme význam některých pro správné fungování těla.

Vápník.

Je nepostradatelný pro tvorbu zubů, kostí, šlach, (potrava nervů) a srážlivost krve. Bez vitaminu C, D a fosforu se neudrží v těle. Nedostatek se může podepsat an kazivosti zubů, nervozitě, únavě, zánětu žláz.

Železo.

Je nutné pro dopravu a uchování kyslíku, je nutné pro práci střev. Nedostatek se projevuje amnésií.

Jód.

Nepostradatelný pro normální funkci štítné žlázy, je to regulátor krevního tlaku, působí proti předčasnému stárnutí. Nedostatek způsobuje tloustnutí a takzvané vole.

Fosfor.

Kontroluje rovnováhu vápníku, štítnou žlázu, krev, kostru, důležitý je pro udržení vitaminu D. nedostatek se projevuje špatnou prací srdce, nervovým vypětím, astenií.

Draslík.

Stimuluje peristaltiku střev, reguluje práci nadlednivek, je tonikem pro srdce a svaly. Jeho nedostatek může vést k nízkému krevnímu tlaku, svalové ochablosti, zácpě, srdeční slabosti.

Mangan.

Podílí se na mnoha enzymatických pochodech, ve spojení s B-komplexem podporuje činnost jater a ledvin. Nedostatek vede k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu, dně, sterilitě.

Měď.

Je důležitá pro tvorbu kostí, pro normální život buněk, přispívá k tvorbě hemoblobinu. Jestliže v organismu chybí, je malá odolnost proti infekčním chorobám.

Magnezium.

Reguluje nervovou a svalovou rovnováhu, vrací vnitřní vyrovnanost, aktivuje enzymy, působí na látkovou přeměnu, řídí hladinu cholesterolu, brání vzniku ledvinových kamenů a hemeroidů. Jeho nedostatek je nejčastější příčinou předčasné arteriosklerózy, dostavují se srdeční potíže, třes končetin, cévní poruchy, nespavost, deprese, padání vlasů, nedostatečný sexuální zájem.

Zinek.

Urychluje léčení ran a pooperačních jizev, působí antitoxicky v buňce, spolu s vitamínem C působí proti virovým nákazám, jako prostředek pro likvidaci všech kožních defektů, ran. Zvyšuje psychické schopnosti, zlepšuje paměť, odstraňuje bolesti hlavy, důležitý je v prevenci vzniku rakoviny. Důležitou roli sehrává při tvorbě krevních tělísek, ovlivňuje slinivku, stimuluje činnost pohlavních orgánů.

Selen.

Spolu s vitaminem E a hořčíkem léčí anginu pectoris, zpomaluje růst novotvarů. Ve vyšších dávkách škodí tím, že zvyšuje krevní tlak.

_________________________________________________________

Zdroj: Časopis Spirit 35/2010Rubrika: Aktuality