Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Nedoceněná koření

Naprostá většina koření má léčivé účinky, což je dáno strukturou jejich obsahových látek. Koření samo o sobě nemá žádnou výživnou hodnotu, ale přesto je nutnou složkou potravy, protože jí dává lákavou vůni, pikantní chuť, podporuje trávení a má často také konzervační schopnosti. Jeho široká škála účinků bývá často nedoceněna.

PÍSKAVICE ŘECKÉ SENO Trigonella foenum-graecum

Semena obsahují slizové látky, bílkoviny, tuk, silici, kumariny, saponiny, báze trigonellin, cholin, a mnoho organicky vázaného fosforu a železa. Pískavice řecké seno má tonizující účinky. Používá se při nadýmání, ledvinových poruchách, ochablosti a bolestech v bedrech, kýle, impotenci a průjmu. Ovlivňuje však příznivě i mléčnou žlázu a tak zvyšují laktaci kojících žen. Působí na artritidu, nervový systém, otoky, varixy, kuří oka a pásový opar, Podporuje rozmnožovací a dýchací systém, stimuluje pohyb střev, růst vlasů, snižuje krevní tlak a cholesterol. Obsažená kyselina listová regeneruje ženský organismus. Ovlivňuje dlouhověkost.

ZÁZVOR OBECNÝ Zingiber officinale

V čerstvém oddenku je 1,5 až 3% silice, která se skládá hlavně ze směsi různých terpenů, např zingiberenu, bisabolenu a jiných. Palčivou chuť vyvolávají terpeny, z nichž převažují gingeroly a shogaoly. V kořenu zázvoru nacházíme antioxidanty a enzymy.Zajímavostí je obsah alkaloidu kapsaicinu známého z plodů pálivé papriky. Užívá se při nevolnosti a zvracení, nachlazení, dráždivém kašli s velkým množstvím hlenu, střevních infekcích, zánětech varlat a slinivky břišní. Moderní výzkumy ukazují, že droga má výrazné baktericidní a fungicidní účinky na širokou škálu různých mikroorganizmů. Snižuje sérový cholesterol a zmenšuje agregaci krevních destiček a tím působí pozitivně proti ateroskleróze a kardiovaskulárním chorobám. Je jedním z nejlepších léků proti nevolnosti, zejména při kinetózách, kdy vykazuje až 90% účinnost.  NEUTRALIZUJE NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY ostatních potravin, má protirakovinné působení, snižuje bolest.

ARTYČOK Cynara cardunculus

Patří k nejlepším léčivům na játra a žlučník. Zvyšuje tvorbu žluči a také její vylučování, podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí. Snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkovým léčivem při diabetu. Zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách. Má také výrazné protialergické účinky, což se dobře uplatňuje při léčbě různých ekzémů. Podporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučována při poruchách její funkce. Celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu.

Kurkuma dlouhá Curcuma longa

Obsahuje především barvivo a silici. Barvivo se skládá z několika látek s hlavním podílem žlutého fenolického cucruminu a příbuzného desmethoxycurcuminu a bis – desmethoxycurcuminu. Pigmenty jsou citlivé na změnu pH, v kyselém prostředí se barví žlutočerveně a v alkalickém červenohnědě. Slouží k léčení zažívací soustavy a jater včetně hepatitidy, působí proti parazitům. Užívá se při bolestech břicha a nadýmání, kolikách, bolestech krku a zubů, ale také při poruchách menstruace. Jako koření se používá při přípravě ostrých omáček, přidává se do hořčice,Worchestru, kari koření, a slouží k barvení másla, sýrů, mastí a likérů.
Kurkumin proniká hematoencefalitickou bariérou do mozku a tím brání neurotoxickým účinkům hliníku, vzniku poruch paměti a chování, oxidativnímu poškození mozku, a nahromadění hliníku v mozku.

Kardamon obecný Elettaria cardamomum

Působí protizánětlivě a analgeticky. Podporuje zažívání, zvláště se skořicí a muškátovým oříškem, brání průjmu, snižuje plynatost, například při přechodu na vegetariánskou stravu, snižuje bolest žaludku, podporuje vstřebávání živin. Vhodný je též u astmatu, nachlazení, usnadňuje vykašlávání, stimuluje mysl, snižuje nutkání ke zvracení, působí proti překyselení a při častém močení. Podporuje srdce a plíce. Blokuje zahleňující účinek mléka a mléčných výrobků. Detoxikuje kofein v kávě.


Rubrika: Aktuality

Výrobky