Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Proč užívat fytoestrogeny?(i když nepocituji žádné potíže)

Většinou bývají spojoványs problémy v klimakteriu. Ony však hrají významnou roli v prevenci srdečně-cévních, onkologických onemocněních (rakoviny prsu,vaječníků i děložníhom čípku,i prostaty) řídnutí kostí -osteoporózy, oslabené imunity,poruch paměti a soustředění i váhového nárůstu a to u obou pohlaví.

Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu, jejichž struktura i velikost molekuly jsou velmi podobné ženským pohlavním hormonům estrogenům.

V lidském těle se odbourávají rychleji než estrogeny,tělo je příjímá velice ochotně, ale o to pomaleji vvlučuje.Tím se zabraňuje vlastním estrogenům v jejich relativní nadprodukci (vysoká hladina FSH v krvi)a stimulaci např.v prsní tkáni nebo děložní sliznici.

Po čtyřicítce se produkce estrogenů pozvolna snižuje a zároveň zesiluje vliv druhého ženského pohlavního hormonu progesteronu. A klesá také hladina růstového hormonu somatotropinu, který řídí odbourávání tuku a výstavbu aktivní svalové hmoty.

A přichází již výše zmíněné přibývání na váze.

Fytoestrogeny likvidují nebezpečné volné radikály, které jsou hlavní příčinou poškození vnitřní výstelky cév, vedoucí k celé řadě kardiovaskulárních onemocnění-účinek antioxidační a protizánětlivý.Dále snižují škodlivý LDL a púsobí detoxikačně.

Estrogenní regulace zajišťuje správné vstřebávání vápníku tím, že zmobilizuje vitamín D a další procesy zlepšující hustotu kostí.

Fytoestrogeny obsahuje přes 300 rostlin. V přírodě slouží jako ochrana rostlin před býložravci a škůdci a pomáhají jim přežít v extrémních podmínkách.

Biologicky spadají nejčastěji do čtyř základních skupin:

isoflavony: soja, lignany: lněné semínko, lesní plody, čajovníkové listy, kumestany: sója mungo a červený jetel a stilbeny: zejména revestratol v červeném víně.

V bylinách se nacházejí nejvíce ve vojtěšce, červeném jeteli, ploštičníku, andělice čínské, drmku, chmelu a lékořici.

Užívání fytoestrogenů s maximálním efektem se doporučuje v odpoledních hodinách a večer.

Na rozdíl od vaječníků, jejichž aktivita vyhasíná, lze pomocí fytoestrogenů působit na centrální „spouštěč“ – mozkovou hypofýzu, produkující růstový hormon a zároveň potlačit negativní účinek progesteronu na tvarování postavy. Vylučování růstového hormonu je nejintenzivnější v noci v době regenerace a odpočinku.Rubrika: Aktuality