Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Gotu Kola – Pupečník asijský

Pupečník asijský

Historie

Je to mimořádná léčivá rostlina, což dokumentuje i tisícileté využívání v indické ájuvédě, kde je známa jako „bráhmí“, což znamená „kosmické vědomí“. Řadí se zde mezi tonikum a adaptogen, který prostřednictvím nervové soustavy ovlivňuje základní životní procesy.

Ale i v čínské tradiční medicíně se užívá již minimálně po dvě tisíciletí. Na Srí Lance se mezi domorodci traduje, že dlouhověkost tamních slonů je způsobena právě spásáním této rostliny.

Botanický popis a rozšíření

Pupečník asijský (gotukola), Centella asiatica (syn. Hydrocotyle asiatica), je drobná vytrvalá bylina z čeledi miříkovitých, Apiaceae. Má charakteristické plazivé, až 2,5m dlouhé výhony, zakořeňující v uzlech. Dlouze řapíkaté a pochvalné listy tvoří růžici, čepel je okrouhle ledvinovitá, pravidelně vroubkovaná nebo vroubkovaně zubatá. Květenství je úžlabní jednoduchý okolík složený ze 3 – 7 drobných květů se zakrnělým kalichem. Jsou oboupohlavné, pětičetné, nazelenalé, růžové nebo načervenalé barvy. Plod je zploštělá oválná dvounažka se sedmi až devíti podélnými žebry, která se rozpadá na dvě drobná oválná semena.

Druh je rozšířen jak v tropech jihovýchodní Asie, tak i v pásu od Číny přes Indii, Madagaskar až po jižní Afriku. Setkáme se s ním i na Srí Lance, v Malajsii a na Jávě. Vyskytuje se nejčastěji na slunných nebo mírně zastíněných vlhkých místech s dobrou půdní úrodností, jako jsou břehy potoků, okraje cest i pastviny, ale i bažiny, a to až do 2 500m nad mořem. Roste však dobře i nad skalnatých a suchých místech.

Obsahové látky

Nať (Hydrocotyle herba) obsahuje především triterpenoidy , hlavně asiatikosid, madecassosid, thankunisid, brahmosid, kyseliny asiatikovou a madecassikovou. Tyto sloučeniny prokázaly výrazný hojivý a regenerační účinnek při léčbě nejrůznějších poranění, popálenin, celulitidy a kožních vředů. Asiaticosid se také považuje za účinné bakteriostatikum. Další z celé řady triterpenoidů, nazvané irahmosid a brahmosid, působí jako depresory na činnost centrální nervové soustavy a vykazují výraznou antispasmolytickou, antipyretickou a hypotenzitivní aktivitu.

Nadzemní část obsahuje rovněž steroly (stigmasterol, b-sitosterol), taniny, oligosacharid centelózu, flavonoidy kvarcerin a kemferol, aminokyseliny a také velké množství silice složené např. z b-karyofylenu, a-humulenu, a-kopaenu, trans-b-farnesenu, terpinylacetátu, kafru a cineolu. Z minerálních látek je to především velké množství vápníku, ale také draslíku a hořčíku, z mikroprvků hlavně selen a chrom. Vitaminy jsou zastoupeny provitaminem A, vitaminy skupiny B a vitaminem C.

Léčebné účinky

Tradiční medicína: Z hlediska tradiční čínské medicíny rostlina (ji xue cao) poskytuje drogu s povahou chladnou, chutí hořkou, palčivou a vazbou k dráze jater, sleziny a ledvin. Odstraňuje horko, podporuje výměnu vody, užívá se při ataku větrem. Léčí bolesti břicha, průjem, zvracení a dyzenterii, žloutenku způsobenou vlhkostí a horkem. Užívá se na vnitřní i vnější poranění, má protizánětlivé účinky, zbavuje bolesti a detoxikuje, léčí otoky, vředy a furunkly. Droga se užívá i při močových kamenech, krvi v moči, ale také při krvácení z nosu a vykašlávání krve.

Ájuvéda používá tuto rostlinu již od pradávna k léčení malomocenství, vředů, ekzémů a jiných kožních onemocnění. Dále se využívá k léčbě neplodnosti, problémů s trávením, při bolestech břicha a vysokých horečkách.

Moderní medicína: Droga má tonifikační účinky, tj. zvyšuje fyzické i duševní síly organismu, ale působí i antidepresivně a antioxidačně. Působí však i protizánětlivě, příznivě ovlivňuje léčbu revmatismu, zlepšuje tvorbu kloubního maziva. Prokrvuje mozek, posiluje nervovou soustavu, snižuje riziko senility, patří mezi tzv. mozkové nutrienty. Příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém, působí antiskleroticky, neboť zabraňuje usazování cholesterolu v cévách. Zároveň zlepšuje krevní oběh a má příznivý vliv při žilní a lymfatické nedostatečnost, posiluje cévní a vlásečnicové stěny, léčí následky špatného krevního oběhu. Regeneruje játra, léčí cirhózu a astma, má spasmolytické a výrazné antibiotické účinky. Léčí i ženské nemoci, zejména výtoky, poruchy menstruačního cyklu i problémy v klimakteriu. Ovlivňuje růst vlasů a nehtů, zlepšuje stav oční sítnice a průběh diabetu 2. typu. Droga je zároveň močopudná, v močovém ústrojí působí dezinfekčně a léčí případné krvácení.

Velmi cenný je příznivý vliv na pokožku, neboť triterpenoidy, zvláště asiatikosid, stimulují tvorbu kolagenu, takže zvyšuje pružnost kůže a urychluje epitelizace, a tím i hojení ran. Zevně se používá na ošetření poranění, jizev, kožních vředů, zánětu žil, sklerodermie, kožní tuberkulózy, celulitidy i aft. Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo u svědění kůže, hlavně v oblasti pohlavních orgánů, ale rovněž trhlin v okolí konečníku.

Kontraindikace

V některých případech může droga a výrobky z ní vyvolat světloplachost!

Způsoby užití.

Doporučená denní dávka je 5 – 15 g suché drogy. Vnitřně se užívá nejčastěji nálev nebo tinktura. V prvním případě se dvě lžičky suché drogy přelijí sklenicí vařící vody a nechají 5 – 10 minut vyluhovat. Potom se pijí 3 – 4 sklenice denně, především u revmatismu. Pokud jde o tinkturu, k její přípravě se používá 60% etanol. Používá se 20 – 30 kapek, 2 – 3 krát denně. Lze však pít i posilující nápoj, který získáme rozmícháním 1 – 2 g prášku ve sklenici vody. V Indii se čerstvé listy užívají při úplavici, z drogy se připravuje i sirup nebo odvar. Na ekzémy a v kosmetice se využívají pasty nebo různé masti i pleťové vody.Rubrika: Aktuality

Výrobky