Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Říjen – žaludek

V měsíci říjnu stresům se vyhýbáme, do přírody pospícháme – neboť před stresem žaludek se třese!

V péči o tento emočně nejzatíženější orgán našeho těla je důležité se zaměřit jak na vytváření psychické pohody, tak na úpravu jídelníčku i pohybové a dechové aktivity.

Psychika ovlivňuje činnost žaludku více než si všeobecně připouštíme. Proto se snažme zmírnit stres nebo si alespoň  osvojme techniku jeho zvládání. Prvním krokem je hluboké břišní dýchání s dlouhým výdechem.Právě ono rozvine dolní laloky plic, výrazně zlepší okysličení všech tkání ,sníží tlak,masíruje vnitřní orgány dutiny břišní, čímž i detoxikuje tělo a zklidní mysl.A pokud se zároveň procházíme lesem (nebo si pustíme relaxační krásnou,léčivou hudbu), účinek se nemine.

Veškeré přírodní pochody jsou řízeny obecně platnými zákony. Příjem potravy není výjimkou a časté porušování vede ke změně funkčnosti orgánů a nemoci.

Úprava jídelníčku bývá často tvrdým oříškem a zažité zvyklosti se hůře lámou.Dělená strava byla mnohdy vnímána jako změna kratšího časového úseku,sloužící k redukci hmotnosti či k ozdravení organismu a po čase opět opuštěna.

Již řecký lékař Hippokrates někdy v 5.stol. př.n.l.ve své knize Hygiena napsal, že člověk se rodí zdráv a všechny nemoci do něj vchází s jídlem.A další lékařský velikán Střední Asie Avicenna hovoří o účelnosti oddělení jednotlivých potravin,neboť nesprávná kombinace vede k zahnívání a tvorbě toxických látek.

Rozdělení potravy do tří skupin na bílkoviny, uhlovodany(sacharidy a škroby) a živé produkty má logické zdůvodnění  neboť bílkoviny (maso,ryby,vejce,lilek, baklažány,houby,luštěniny,ořechy,semínka, jádra)se štěpí v zažívacím traktu převážně kyselinami a uhlovodany (obilí,moučné výrobky a chléb,cukr, brambory, marmelády, kompoty, med )zásadami.Jen živá strava (ovoce i sušené, zelenina i mražená,vína,ovocné šťávy)se může strávit sama.Obsahuje jak výživné látky,tak enzymy,které ji rozloží.A co jsou to enzymy? Enzymy jsou další významnou skupinou látek určujících kvalitu imunitního systému. Jde o bílkoviny, které jsou schopny v malém množství výrazně urychlit průběh určité biochemické reakce v těle. Každý enzym je specializovaný a podílí se např. na metabolismu, jiný má význam pro trávení, srážlivost krve, obranu organismu proti infekci apod. Mnohé enzymy obsahují kromě bílkovinně části také koenzym, což je nebílkovinná látka nezbytná pro činnost enzymů, kterou je v mnoha případech modifikovaný vitamín C. Obě složky enzymů mají při biochemických reakcích důležité funkce: proteinová /bílkovinná/ je zodpovědná za specifičnost substrátovou , koenzymová za typ probíhající reakce.

V současnosti je z rostlinných enzymů nejznámější i nejvyužívanější panem astrologem enzym bromelin z ananasu a druhý je papain z papáji.

Původu živočišného jsou trypsin a chymotrypsin získávaný ze slinivky břišní prasat a skotu. Uvedené enzymy mají schopnost ničit ochrannou fibrinovou masku rakovinotvorných buněk a prokazatelně blokují metabolismus nádorů. Zároveň výrazně zlepšují činnost ledvin, jater, slinivky břišní a hlavně tenkého i tlustého střeva, kde omezují hnití i kvašení.

Tuky jsou zcela neslučitelné s uhlovodany i bílkovinami.

Při přípravě jídel pak kombinujeme bílkoviny se živou potravou  nebo uhlovodany(sacharidy) se  živou potravou.DÝNĚ MELOUNY a MLĚČNÉ VÝROBKY,MLÉKO se neslučují s ničím.

Nevhodná kombinace jídel představuje obrovský nápor na žaludek, mnohonásobně vyšší sekreci kyselin s následným překyselením a poškozením žaludeční sliznice.

Podle tohoto schématu kombinování potravin lidé s nadváhou hubnou a hubení přibývají na váze,upravuje se krevní tlak,mizí potíže se žaludkem, bolesti hlavy a ustupuje depresivní a pesimistické ladění.

A než se k tomu odhodláme sáhneme pro bylinku.

Vitánie snodárná AWITH je nejvíce žádána jako uklidňující, protistresový a protidepresivní prostředek.Její škála působnosti je však mnohem větší.Jako tonizující droga má palčivě svíravou chuť s afrodiziakálními účinky a je doporučována k léčbě celkového vyčerpání organismu i jako lék zpomalující stárnutí.Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo i při léčbě ženské neplodnosti.Přítomnost fytosteroidů tzv,whitanolidů má výrazný imunostimulační efekt a to především na aktivitu kostní dřeně a sekreci některých enzymů.Je velmi vhodná pro staré lidi, neboť zlepšuje jejich fyzický i duševní stav,dobré výsledky jsou u léčby demence a Alzheimerovy choroby.

GASTRITOP:receptura obsahuje lněné semínko, čekanku obecnou,pískavici řecké seno, vitánii snodárnou, třezalku tečkovanou,koriandr, mátu peprnou a kombinace jejich účinků výrazně mírní naše stravovací hříšky i důsledky stresu.Rubrika: Aktuality