Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Schizandra zázrak přírody v realitě nezůstává své proslulosti nic dlužna…

Tato bylina pěti chutí, jak zní přesný překlad, obsahuje skutečně všechny základní chutě. Přestože převažuje kyselá chuť, slupka a dužina obsahují také sladké aroma, v zrníčkách je ostrost a hořkost a všechny její součásti jsou navíc lehce slané. Zmíněná chuťová různorodost odpovídá pěti živlům – dřevu, ohni, zemi, kovu a vodě, které zase mají odpovídající protějšky v lidském těle.

Kyselé stahuje a stabilizuje, ochraňuje tělesné tekutiny, působí na játra, žlučník a ovlivňuje zrakový orgán a svalovinu. V přírodě – dřevo.

Hořké odstraňuje horkost a vlhkost, ochlazuje krev a srdce, působí na srdce a tenké střevo, jazyk a cévy. V přírodě – oheň.

Sladké tonizuje a harmonizuje, působí na slezinu a žaludek, ústa a pojivovou tkáň. V přírodě – země.

Ostré zlepšuje prokrvení, čistí zanesené cévy, ovlivňuje dýchací cesty hlavně plíce, tlusté střevo a čistí kůži. V přírodě – kov.

Slané uvolňuje ztuhlost, odvodňuje, působí na ledviny, močový měchýř, sluchový orgán a kosti. V přírodě – voda.

Schizandra nebo klanopraška čínská je výrazným adaptogenem, což vyjadřuje vlastnosti jimiž je vybavena jedna rostlina ze 4000!

A co to přesně vyjadřuje?

Podporuje veškeré orgány, pomáhá uvést do přirozeného stavu tělesné funkce, které pozbyly rovnováhu. Redukuje čeho je nadbytek a pomáhá množit, čeho se nedostává. Tento vliv na kompenzační kontrolní mechanismus těla je ohromující. Jedinečná schopnost učinit v dané fyziologické situaci přesně to správné je u schizandry často nazývána adaptogenní inteligencí.

Adaptogen není jedovatý, ani při dlouhodobém užívání. Posiluje obranyschopnost organismu proti psychickému, chemickému a biologickému stresu. Neustále se snaží normalizovat tělesné funkce nezávisle na směru, kterým se projevuje porucha.

Působí jako antioxidant, tonizuje organismus, ale na rozdíl od substancí jako je kofein nebo nikotin jejich účinek organismus nezatěžuje. Nejvýraznější hodnotou adaptogenů je jejich schopnost asimilace. Pro oslabené a apatické lidi znamenají povzbuzení, nervózního zklidňují, při poklesu hladiny krevního cukru nebo zvýšení krevního tlaku je adaptogen schopný opět normalizovat fyziologické hodnoty.

Hlavní látky obsažené v bobulích schizandry: sacharidy, vláknina, bílkoviny, vitamíny (C, E, beta karoten, B1, B2, B3, B6), minerální látky (vápník, hořčík, železo), stopové prvky (selen, jód, zinek, kobalt, fosfor, draslík, sodík), kyseliny v dužině plodu (citronová, jablečná, tartarová, fumarová) a mastné kyseliny v semenech (linolová, olejová, linoleová, laurinová, sukcinylová, palmitinová) a lignany.

Lignany jsou vlastnostmi podobné vláknině a strukturou se podobají sexuálním hormonům, proto se také označují jako fytoestrogeny. Potlačují zánětlivé procesy a působí příznivě na činnost srdce i na oběhový systém tím, že “odzbrojují“ volné radikály přímo v buňkách. Při pravidelném užívání během tří měsíců znatelně redukují usazeniny na stěnách cév i jejich rozšíření, což se projeví i na zlepšení zraku a sluchu.

V TČM je plod schizandry považován vedle houby reishi (Ganoderma lucidum) za jeden z nejdůležitějších prostředků pro čištění jater. Pravidelné užívání pomáhá tělu se zbavovat jedovatých látek dřív, než způsobí vážná poškození. K tomu se často používá alkoholický extrakt z bobulí. Na rozdíl od “nízkých bylin“ nemá schizandra jako vznešená bylina při čištění jater žádné vedlejší účinky.

A pomoc pro mozek a nervový systém? Doporučuje se při nervozitě, vyčerpání, přetažení, rozmrzelosti a popudlivosti, při emocionálních problémech a depresích, ale také při neurózách, a dokonce při schizofrenii, zapomnětlivosti i ztrátě paměti. Kromě povzbuzujícího a vyrovnávajícího účinku na centrální nervový systém hrají významnou roli při udržení duševního zdraví a výkonu mozku dva další faktory: dostatečné prokrvování mozku a ochrana před poškozováním volnými radikály.

Pan astrolog tuto zázračnou, krásně červenou bylinku nabízí už léta ve formě tinktury jako kormidelníka, který uvádí nesprávně fungující lidské tělo, a jím doporučované a dovážené přípravky do optimální harmonie. A ona skromně čekala na své docenění.Rubrika: Aktuality