Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

SHALLAKI – Boswellia Serrata

Boswellia v sanskrtu nazývaná také Shallaki se používá při kloubních a jiných onemocněních pro své protizánětlivé a otoky snižující vlastnosti.

Boswellia pochází ze stejné skupiny bylin jako františek. Tradičně se používá k léčení kloubních, a to zejména revmatických onemocnění, zažívacích potíží, jako je například iritační syndrom střeva, a dýchacích problémů. Známá je pro své protizánětlivé, zklidňující a analgetické účinky.
Boswellia blokuje tvorbu leukotrienů, chemických látek, které podporují zánětlivou reakci. Leukotrieny hrají velkou roli při vzniku astmatických onemocnění, u revmatoidní artritidy a zánětlivé kolitidy (onemocnění střeva). U kloubů boswellia snižuje bolest a zánětlivé příznaky. Boswellia také pomáhá regulovat menstuační krvácení a léčit taková onemocnění jako syfilis a kapavku. Také zvyšuje metabolismus a je součástí bylinných kombinací na redukci tělesné hmotnosti.
Výtažek z kůry Boswellia serrata obsahuje velké množství tzv. boswellových kyselin, které se vyznačují účinky vysoce
antiflogistickými (protizánětlivými), antiartritickými (proti zánětům kloubů) a antihyperlipidemickými  (proti zvýšené hladině tuků v krvi). Výzkumy prokázaly antiflogistické účinky srovnatelné s klasickými nesteroidními antirevmatiky, ale jejich užívání není provázeno vedlejšími negativními symptomy. Pro tento protizánětlivý efekt působí příznivě i při astmatu. Boswellové kyseliny zmírňují zánětlivé procesy a mají příznivé účinky též na mírnění projevů osteoartrózy (degenerativní onemocnění kloubů s úbytkem kloubní chrupavky). Potlačují proliferaci tkání při zánětu a zabraňují odbourávání pojivových tkání.
Boswelové kyseliny zlepšují krevní zásobení zánětem postižených oblastí a zvyšují obnovu lokálních krevních cév poškozených zánětem.
Zdá se, že boswellové kyseliny otevírají kolaterální cévy (alternativní krevní zásobení specifických částí těla), aby zajistily dostatečné krevní zásobení kloubů poškozovaných artrózou.
Popsané účinky zahrnují redukci otoků kloubů, zvýšení pohyblivosti, snížení ranní ztuhlosti, zvýšení tažné síly a celkové zvýšení kvality života nemocných osteoartrózou a revmatoidní artritidou.
Hlavní využití extraktu z kůry Boswellia serrata nachází k tlumení příznaků osteoartrózy, revmatoidní arthritidy, revmatismu měkkých tkání a bolestí dolních končetin i zad.
Mechanizmus působení boswellových kyselin je srovnatelný s účinky kyseliny acetylosalicylové (aspirin).
Narozdíl od ní však tyto kyseliny nedráždí střevní ani žaludeční sliznici, nesnižují zvýšenou teplotu a neředí krev.


Rubrika: Aktuality