Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Síla léčivých rostlin třetího tisíciletí a jejich žádnou chemií nenahraditelné působení.


ADAPTOGENY.

Výsadní postavení zaujímají adaptogeny, byliny jež lidskému tělu pomáhají adaptovat se na stresové podmínky, podporují procesy normální látkové výměny a obnovují narušenou tělesnou rovnováhu. Zvyšují odolnost těla vúči fyzikální, emocionální i environmentální (vše kolem nás) zátěži a podporují normální fyziologické funkce.

Minulosti se jim říkalo omlazující byliny, tonika, látky posilující bioenergii či regenerační prostředky. Výzkum prokázal a tisíciletími prověřená praxe (žádnou farmaceutickou studií NENAHRADITELNÁ) potvrzuje, že mnohé z těchto rostlin působí jako účinné medikamenty. Jež lze využít k prevenci (ta chvíle, kdy si říkáte proč mi to doporučil já na to nestůňu) i léčbě nejrůznějších zdravotních potíží. Někdo by mohl namítnout, že pověst adaptogenních rostlin je příliš dobrá, než aby byla pravdivá. Spektrum jejich prospěšnosti pro lidský organismus je tak široké, že zahrnuje téměř celé lidské tělo.

Díky svým schopnostem  mají už od starověku ve srovnání s ostatními rostlinami bylinné medicíny výjimečné postavení.

Mnohými z nich pan astrolog už dlouhá léta „napravuje“naše potíže, bolesti i stesky a dalšími stále obohacuje možnosti své astromedicíny. Jsou to:

Eleuterokok ostnitý, bazalka posvátná, bazalka příjemná, emblika lékařská, gynostema pětilistá, housenice čínská, chebule srdčitá, chřest hroznovitý, klanopraška čínská, kozinec blanitý, kustovnice čínská, kustovnice cizí, lékořice lysá, lékořice uralská, lesklokorka lesklá, mumio, parcha saflorová, pazvonek chloupkatý, pseudostelárie různolistá, rdesmo mnohokvěté, rozchodnice růžová, vitánie snodárná, ženšen pravý.

Je důležité vědět,že tradiční bylinná medicína se liší od západní v teorii i praxi. V tradičních systémech bylinného léčitelství se medikamentózní léčba převážně rostlinného charakteru chápala spíše jako napravování vnitřní disharmonie než jako prosté cílení na symptomy, jak je tomu v západním lékařství. Zamýšlí se nad vnitřními nesoulady a využívá rostlinek k znovuobnovení rovnováhy, která příznaky odstraní. Vždy rovným dílem uzdravuje tělo i mysl. Léčí člověka, nikoliv nemoc.

Látky obsažené v adaptogenech jako jsou:

  • Triterpenoidní saponiny jež nejsou ani toxické ani návykové, působí protizánětlivě, regenerují jaterní tkáň i imunitní systém, posilují nadledviny, limitují produkci hormonu (ACTH) a tím tvorbu stresových prožitků.
  • Polysacharidy, posilující specifické složky imunitního systému: cytokiny (interferonn a interleukiny), tumor nekrotizující faktor (TNF) NK buňky („přirozené zabíječe“) B a T lymfocyty, tumor  infiltrující lymfocyty, lymfokiny aktivované přirozené zabíječe, mikrofágy (imunitní buňky), granulopoiézu (produkci granulocytů v kostní dřeni) a trombopoiézu (produkci krevních destiček v kostní dřeni).

A na jakém principu adaptogeny fungují?

Jejich aktivní složky stimulují neuroendokrinní (žlázy s vnitřní sekrecí) soustavu a imunitní systém skrze mnohočetné metabolické dráhy.Ovlivňují mozek, nervy, žlázy s vnitřní sekrecí (hypofýzu, štítnou žlázu, příštítná těliska, nadledvinky, brzlík, šišinku, slinivku břišní vaječníky a varlata) a imunitní systém tím, že jim pomáhají obnovit regulaci funkcí, normalizovat je a posilovat je.

To, že adaptogeny fungují, ví už pan astrolog dávno. Velmi dobře zná, že když použije adaptogenní rostlinu dobré kvality, ve správném dávkování a čase dosáhne významného terapeutického výsledku.Rubrika: Aktuality