Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Šišák bajkalský mocná zbraň na zimou oslabenou imunitu i jako štít proti nádorovým onemocněním.

Tato bylinka se v přírodní medicíně používá více než 2000 let. Užívanou částí je zejména kořen a listy.

Je významnou medonosnou rostlinou s vynikajícími léčivými vlastnostmi. Kořen obsahuje vysoké množství flavonových glykosidů – až 35 % (baicalin, wogonosid aj, jejich aglykony baicalein, wogonin aj, dále steroly beta sitosterol, stigmasterol, kampesterol, 1,75 mikrogramu melatoninu v jednom gramu rostliny, organické kyseliny, pryskyřice, třísloviny.

A co naopak neobsahuje? Silici.

Regeneruje jaterní parenchym, působí protizánětlivě, a omezuje množení viru HIV (právě zmíněný flavonoid baikalin inhibuje HIV 1). Posiluje imunitu a aplikuje se při vysokých horečkách provázených kašlem ať už původu alergického(astma) či zánětlivého s vykašláváním žlutého hlenu.

V Americe ho například používali indiáni Čerokíjové na úpravu menstruačních potíží, neboť šišák bajkalský staví vnitřní krvácení i krvácení z nosu. Jeho antioxidační účinky jsou také značné a několikanásobně předčí nám známé vitaminy A, C, E. Je vědecky prokázáno, že obsažený baicalin dokonce zabraňuje proliferaci již vzniklých nádorů. Účinný je zejména proti nádorům prostaty, kůže a rakovině prsu, méně už proti nádorům tlustého střeva, kde jeho schopnost je značně závislá na typu buňky, ze které nádor vznikl.

Droga snižuje vysoký tlak a může být využita pro prevenci vzniku hypertenze, aterosklerozy a jako diuretikum. Snižuje hladinu cholesterolu a tlumí srdeční arytmie a fibrilace. Mírní bolest hlavy a nervovou podrážděnost. Odstraňuje zarudlé oči, když je v pozadí alergická reakce.

Šišák je vhodné použít při stresu, hysterii, úzkosti, depresích a nervovém vypětí.

A aby zázrak byl dokonán celá řada klinických testů prokázala schopnost hojit aregenerovat kloubní chrupavku.

Antibakteriální a antivirová aktivita byla výzkumem též potvrzena a má poměrně široké antimikrobiální spektrum.
In vitro má inhibiční účinek proti mnoha patogenním bakteriím, včetně Staphylococcus aureus, Corynebacterium diphtheriae, Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus pneumoniaea, Neisseria meningitidis a léčí bacilární úplavici. Podle jedné zprávy Staphylococcus aureus, který se stal rezistentním vůči penicilinu, zůstal citlivý na tuto bylinu. Extrakt ze Šišáku má také imunomodulační aktivitu. Pomáhá normalizovat počet obranných T – lymfocytů u pacientů s rakovinou plic, kteří prošli chemoterapií. Současně zvyšuje počet imunoglobulinu A, podporuje tvorbu krve především v produkci erytrocytů a granulocytů v kostní dřeni a zvyšuje množství prekurzorů (erytroidy, granulomonocytární prekurzory). Fytolátky tak pomáhají obnovovat imunitní systém po velkém zatížení, jakým je například chemoterapie.

A pan astrolog jej řadí na přední místo jako protinádorový prostředek.Rubrika: Aktuality