Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Soustava dýchací – brána ke zdraví.

Soustava dýchací – brána ke zdraví.

Měsíc listopad sebou přináší sychravé,mlhavé,stále se krátící dny  s větším množstvím toxických látek nízko nad zemí.

A právě plíce jsou podle TČM v tomto měsíci nejoslabenější.

.

Vzduch nasáváme do horních cest dýchacích,které se  v oblasti hltanu se kříží s trubicí trávicí,

Pokračuje hrtanem,průdušnicí,průduškami a průdušinkami až do plic kde se děje výměna plynů.Cesty dýchací jsou stále otevřeny, jejich stěny vyztužují chrupavky a vnitřní stěna je tvořena řasinkami,které zachytávají prach a nečistoty..

!Ukolem velkého množství žlázek je zvlhčovat a  bohatých žilních pletení zase oteplovat vdechovaný vzduch

Hlavním dýchacím svalem je bránice na jejíž činnosti závisí 2/3 výměny vzduchu v plicích,pomocnými dýchacími svaly jsou mezižeberní, břišní i hrudní.

Moudrost východních filozofů říká, že život není dán délkou, ale počtem našich dechů.

A jak správně dýchat? Tato automatická, pasivní činnost organismu nás sice udržuje při životě, ale zdraví nám přinese jen správné hluboké břišní dýchání.zajišťující úplné prokysličení krve, za plného rozvinutí dolních laloků plic.

Mějme proto svůj dech na paměti.Pohybem, turistikou ,procházkami, cvičením nám se nám

tělo samo připomene,ale při sedavém zaměstnání,při  nejrůznějších zdravotních omezeních

proto dýchejme zhluboka,nadechujme se nosem a vydechujme nosem nebo ústy,tak aby výdech byl 2xdelší.

A dechová cvičení pro zdravé klouby páteř i měkké tkáně?

První cyklus začíná třívteřinovými nádechy i třívteřinovými výdechy po dobu 3 minut,a každý další měsíc přidáváme po jednom nádechu i výdechu a minutě: čtyřvteřinový nádech a čtyřvteřinový výdech po dobu 4 minut atd až do 10minut a 10 dechů. Takto nabytou dovednost přijmeme za přirozenou a celoživotní.

Apatyka má v zásobě celou řadu pomocníků na oslabené horní i dolní cesty dýchací ve formě čajů,tinktur i balzámů,které odstraní otoky, záněty,podráždění sliznic, usnadní vykašlávání i podpoří prodýchnutí  těch nejdrobnějších průdušinek.

Právě tyto nedostatečným zásobením kyslíkem mohou uzavřít svůj průsvit protože ve svém nejdrobnějším větvení jsou tvořeny převážně hladkou svalovinou, s minimem chrupavčité tkáně což se projeví astmatem.

Dech je naším tichým společníkem,vlídným, laskavým,život přinášejíccm,oplácejme mu proto stejnou měrou a i více!Rubrika: Aktuality