Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Srpen – Termoregulace

Horké srpnové dny a noci vytvářejí ideální podmínky pro zrání obilí, méně už pak pro lidský organismus a jeho termoregulaci. OKOLNÍ TEPLOTA JEŠTĚ NÁSOBÍ TĚLESNOU TEPLOTU LIDSKÉHO TĚLA, která vzniká činností srdce ,jater, ledvin i mozku, svalovou aktivitou a působením některých hormonů.

Ty vytváří SOUSTAVA ŽLÁZ S VNITŘNÍ SEKRECÍ a jak název napovídá jsou  vylučovány přímo do krve nebo do mízy.Patří k nim podvěsek mozkový neboli hypofýza, šišinka neboli epifýza, štítná žláza, příštítná tělíska, brzlík, Langerhansovy ostrůvky slinivky břišní, nadledvinky, pohlavní žlázy a placenta (plodové lůžko). Kromě endokrinního systému vyměšují hormony renin a erytropoetin také ledviny, gastrointestinální hormony trávicí systém a mnohé hormony produkují nervové buňky podhrbolí mezimozku tzv. spouštěcí faktory.

Žlázy endokrinní působí jako regulátory funkcí podle měnících se podmínek zevního i vnitřního prostředí. A tento regulační mechanismus, krví nebo mízou zprostředkovaný, se nazývá humorální.

Nervový regulační mechanismus představuje dokonalejší formu regulace, je však v úzkém spojení s regulací humorální, neboť produkce hormonů je ovlivňována nervovou soustavou a naopak funkce nervového systému je ovlivňována hormonálně.

Vzájemné ovlivnění a možno říci i prolínání obou regulačních soustav lze demonstrovat na hypofýze složené zčásti přímo z nervové tkáně a uskladňuje hormony produkované mezimozkem. Nedílnou integrující součástí obou mechanismů je systém imunitní.

Nervstvem je ovlivňován průsvit kožních cév, pocení a třes kosterního svalstva.

Hormonálně se na termoregulaci nejvíce podílí štítná žláza a dřeň nadledvinek, která produkuje adrenalin a noradrenalin. Nejmarkantnějším projevem jejich účinku je zvýšení krevního tlaku. Noradrealin vyvolává celkovou vasokonstrikci – zúžení cév s výjimkou koronárních cév které rozšiřuje. Adrenalin má účinky mnohostrannější, urychluje a prohlubuje činnost srdeční, rozšiřuje cévy v kosterním svalstvu a zužuje je v kůži, ledvinách a rozšiřuje průsvit průdušek. Adrenalin vyvolává i významné změny metabolické. Uvolňuje glykogen z jater a kosterního svalstva a zvyšuje tím hladinu cukru v krvi, mobilizuje rovněž depotní tuk. Působí povzbudivě na centrální nervový systém a oddaluje únavu kosterního svalstva.

Posílit systém termoregulace pomůže

CHLADIVÝ ČAJ

jehož bylinky lékořice uralská a adenosma lepkavá podpoří jak činnost ledvin, tak i jater, které je potřeba dle tradiční čínské medicíny (TČM) výrazně podpořit.

Pocení odstraní i

PÍSEČNÝ DRAK

jehož byliny působí jak centrálně, tak i harmonizují činnost žláz s vnitřní sekrecí.

LESKLOKORKA LESKLÁ

jako elixír života je známá nejméně 4000 let říká se jí také houba nesmrtelnosti. Ničí chlamydie, posiluje paměť, zpomaluje aterosklerozu, odstraňuje stres. Obsažené triterpeny léčí jaterní nedostatečnost, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi potlačují uvolňování histaminu.Rubrika: Aktuality