Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

TINOSPORA CORDIFOLIA chebule srdčitá, v sanskrtu také nazývaná „amrita“ což znamená „nektar nesmrtelnosti“.

Drogou jsou kořeny, stonek i listy obsahující diterpenové sloučeniny, mezi něž patří tinosporin, tinosporol, kyselinu tinosporová, cordifoliosidy A až B a syringen, glykosidy, látky steroidní povahy beta sitosterol a gilosterol, dále palmerin, hořčinu gilonin, polysacharidy a minerální látky vápník a fosfor.

Chebule srdčitá další adaptogen s protizánětlivými, antioxidačními, diuretickými, antipyretickými, hepatoprotektivními a imunomodulačními účinky, jež omezuje nadměrnou imunitní reakci a zároveň posiluje oslabený imunitní systém.

Výzkum prokázal, že chebule srdčitá je užitečná k posílení funkce ledvin, jater a imunitního systému. Působí jako nedráždivé diuretikum a zvyšuje vylučování kyseliny močové, čímž je užitečná pro lidí trpící dnou a dnovou artritidou. Vzhledem k tomu, že Tinospora cordifolia podporuje vylučování zplodin látkové přeměny a disponuje protizánětlivými vlastnostmi, je užitečná k léčbě osteoartritidy i revmatoidní artritidy. Revmatoidní artritida přitom není jen onemocněním zánětlivým, má též autoimunitní charakter.

Své místo má i v prevenci poškození jater či kostní dřeně u pacientů postižených rakovinou či tuberkulozou, kteří podstupují chemoterapii.

Chrání játra před chemikáliemi (např. tetrachlormetanem) a povzbuzuje regeneraci jaterních buněk a specializovaných jaterních mikrofágů tvořících součást imunitního systému (Kupfflerovy buňky). Má dlouhou tradici při léčbě žloutenky a tvoří součást podpůrné léčby u onemocnění hepatitidou B a C.

Doporučuje se také užívat při fyzické vyčerpanosti a rekonvalescenci po těžkých chorobách, zlepšuje paměť a fyzickou výkonnost. Vhodná při nadýmání, bolestech žaludku, zvracení, ale také anemii, kašli a astmatu, pohlavní nedostatečnosti, onemocnění močových cest a sleziny (působí potopudně).

Zvyšuje obsah hemoglobinu v krvi, posiluje srdce, léčí chronické horečky, má protikřečový účinek a částečně snižuje hladinu krevního cukru.

Velmi dobré jsou i výsledky v pomocné onkologické léčbě, kdy dokonale tlumí nežádoucí účinky provázející chemoterapii a ozařování. Brzdí však i tvorbu metastáz a v poslední době jsou prokázány i určité přímé protirakovinné účinky.Rubrika: Aktuality

Výrobky