Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

TRIBULUS terrestris – kotvičník zemní

Pochází pravděpodobně z oblasti jižní a východní Asie, ale v současnosti je rozšířen mimo jiné i ve střední Asii, evropské části Ruska a také na pobřeží Středozemního moře. Je to typický plevelný druh, i když se v mnoha zemích např. v Indii, pěstuje. Typickým prostředím jsou suchá místa a písky.

Drogou jsou nejčastěji plody (Tribuli terrestris fructus), ale užívá se rovněž nať, listy a kořeny. Rostlina obsahuje především sapogeniny. V kořenech je zastoupen hlavně diosgenin. Nať a listy obsahují v sušině kolem 12% bílkovin, 2,5% tuku, 40% sacharidů, 27,8% vlákniny a 16,7% minerálních látek. Dále asi 2,8% steroidních saponinů, alkaloidy, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, vitamíny (150mg% vitaminu C) a jiné. Květy obsahují steroidní sloučeniny, sapogeniny diosgenin a ruscogenin, flavonoidy a alkaloidy. Také v plodech a semenech jsou alkaloidy a pryskyřice, ale také 3,5 – 5% oleje složeného především z kyseliny linolové, linolenové, olejové, zbytek tvoří kyselina behenová, stearová, palmitová, myristová a arachová. Významný je obsah fytosterolů, které spolu s diosgeninem stimulují tvorbu androgenních a estrogenních hormonů (testosteron a estrogen), ale nedochází ke zvýšení progesteronů ani kortikoidních sloučenin.

Léčebné účinky:

Tribulus tonizuje a vyživuje organismus, čistí krev, zlepšuje vidění, posiluje kosti a šlachy, podporuje tvorbu semene. Rostlina má velmi široké léčebné účinky a ovlivňuje řadu životních funkcí. Především je to celkový tonifikační a obecně zlepšující vliv na organismus, zvláště po těžkých nemocech a fyzické námaze. Při klinických studiích byl zjištěn dramatický nárůst síly, výtrvalosti a schopnosti svalové regenerace. Droga dále zvyšuje hladinu sodíku, brání zadržování tekutin a vykazuje určité analgetické působení. Testosteron způsobuje nárůst síly a vytrvalosti, zlepšuje svalovou regeneraci. Rovněž se užívá jako močopudný prostředek, pozitivně ovlivňuje fyziologickou funkci ledvin a močových cest, snižuje riziko jejich infekcí, omezuje nucení na močení, pocity pálení a řezání při močení. Snižuje riziko vzniku ledvinových a močových kamenů, napomáhá jejich rozpouštění. Stimuluje sekreci žaludečních šťáv, zlepšuje peristaltiku střev a vylučování žluči, čímž snižuje obsah cholesterolu v krvi a zlepšuje jaterní funkce. Užívá se rovněž při podpůrné léčbě nádorových onemocnění. Má výrazný vliv na kardiovaskulární systém, neboť zpomaluje srdeční činnost, prodlužuje diastolu, tlumí tachykardii, zlepšuje krevní výměnu, rozšiřuje cévy a zpomaluje srážení krve. Zabraňuje rozvoji aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a hypertenze. Při léčení aterosklerózy provázené většinou poškozením koronárních tepen, se množství cholesterolu v krvi snižuje na 25 – 30%. Značně také klesá počet lipidů, beta-lipoproteinů, upravuje se krevní srážlivost. U diabetu, spolu s preparáty snižujícími množství glukózy v krvi, má prokazatelný pozitivní vliv na metabolismus lipidů a cukrů.

Patří mezi jeden z nejefektivnějších prostředků zlepšujících potenci a libido, neboť zvyšuje hladinu testosteronu až o 30%. Proto je vhodný při mužské neplodnosti a stařecké hyperplasii prostaty. U žen byla zjištěna zvýšená hladina folikulostimulačního hormonu (FSH) a estradiolu a zmírnění negativních příznaků klimakteria.

Není vhodný pro těhotné a kojící.Rubrika: Aktuality

Výrobky