Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Vliv adaptogenů při odvykacích kůrách

Adaptogeny jednoznačně působí jako účinná tonika a v zájmu zachování dobrého zdravotního stavu je lze užívat denně. Mohou výrazně zesílit účinnost některých moderních léčiv včetně antibiotik, anxiolytik(léky proti strachu a úzkosti), antiidepresiv a hypogykemik a rovněž mohou omezit a v některých případech i zcela odstranit vedlejší účinky některých léků.

Jsou prokazatelně bezpečné, účinné a v léčbě nejrůznějších potíží pozoruhodně všestranné. Všechny adaptogeny působí blahodárně proti stresu, neboť mají stabilizační účinek na neuroendokrinní soustavu, zvláště na osu HPA( Za regulaci stresových reakcí jsou zodpovědné tři základní tělesné systémy. Endokrinní soustava, centrální nervová soustava (konkrétně autonomní nervový systém, který ovládá nevědomé funkce) a imunitní systém. Endokrinní soustava žláz s vnitřní sekrecí, konkrétně osa – hypotalamus- hypofýza-nadledviny (osa HPA), patří k jednomu z hlavních, autoregulačních systémů těla. Zdravý stav všech těchto systémů je důležitý pro naši vitalitu. Jakékoliv jejich narušení či nesoulad může vést ke zdravotním potížím a onemocněním).

Všechny adaptogeny pomáhají modulovat a posilovat imunitní systém a zajišťují živiny s antioxidačními vlastnostmi.
Pozitivní vliv adaptogenů posilují tzv nervina což jsou nervová tonika tj zklidňující byliny, jejich účinek je mírně uvolňující, aniž by člověka výrazně tlumil, jako je tomu v případě sedativ. Tento typ rostlin obnovuje emocionální rovnováhu a vyživuje nervy a nervovou soustavu. Nervina pomáhají mírnit úzkostné stavy , zklidňují srdce a omezují zažívací potíže zaviněné stresem, mírnou nespavostí, podrážděností či vysokým krevním tlakem v důsledku syndromu bílého pláště.

Jsou to: Albízie hedvábná(mimosa), heřmánek pravý, hloh jednosemenný, hloh ostrotrnný,lípa malolistá, lípa velkolistá, meduňka lékařská, mučenka opletní, oves setý, sporýš šípovitý, srdečník obecný, šišák stranokvětý, třezalka tečkovaná.
Jako nervina se užívají i některé adaptogeny jako je eleuterokok ostnitý, gynostema pětilistá, klanopraška čínská, lesklokorka lesklá, parcha saflorová, rozchodnice růžová a vitánie snodárná.

Adaptogeny a nervina představují důležitou podpůrnou terapii pro pacienty trpící drogovou abstinencí, ať už se pokoušejí přestat s kouřením, pitím alkoholu či kávy, nebo s užíváním drog, jako je extáze, kokain či amfetaminy. Při překonávání abstinenčních symptomů mohou obě skupiny fytoterapeutik pomoci zvrátit trýznivý stav mezi selháním a vítězstvím ve prospěch úspěchu.

Kouření představuje jednu z metod jak se vypořádat se stresem a tak je možné pomocí adaptogenů změnit reakce na stresové situace. Adaptogenní účinek začíná být patrný až po čtyřech či šesti týdnech abstinence, což je přibližně doba, kdy se předsevzetí většiny lidí rozplyne jako dým. U drogově závislých se účinek adaptogenů projeví tím, že jsou ochotnější přikročit k pozitivním změnám ve svém životě a nečiní jim to velké potíže.

Pokud si jedinec ujasní, proč užívá adaptogeny, pochopí, že tyto „berličky“ ,pomáhající zvládat stresové životní situace, nejsou devastující ale velmi velmi regenerující a posilující.Rubrika: Aktuality