Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Září- POLYGONUM MULTIFLORUM – Rdesno mnohokvěté.

Čínský název rostliny Che šou wu znamená doslova „černovlasý pan Che“. Jméno dostala po svém legendárním objeviteli a prvním uživateli. Pan Che byl již starý a nemocný muž a nemohl mít děti. Když si všiml, jak se popínavé stvoly rdesna mnohokvětého v noci vzájemně spojovaly, napadlo jej, že by mu mohly pomoci učinit totéž s jeho ženou. Několik let tedy užíval kořen této liány, jeho stříbrné vlasy opět zčernaly, vrátilo se mu zdraví a znovu byl schopen stát se otcem.

Rdesno mnohokvěté – obsahové látky: nejvýznamnějšími jsou především antrachinonové deriváty, chrysofanol, emodin, thein, ale také 45% škrobu, 3,7% lecitinu, z minerálních látek např. draslík, vápník, nikl a chrom, dále kyselina chrysophanová a polygonová. V poslední době byl objeven i revestratol – antioxidant a protirakovinný prostředek obsažený hlavně ve vinných hroznech.

Z hlediska tradiční čínské medicíny poskytuje rostlina dva druhy drog. Jak z lodyhy, tak i z kořenů.

Kořenová hlíza zlepšuje fyzické i duševní zdraví, snižuje hladinu cholesterolu v séru a také krevní tlak, zvyšuje hladinu krevního cukru. Je silným antioxidantem, zpomaluje stárnutí a pomáhá odstraňovat volné radikály z organismu. Zlepšuje hormonální činnost- blokuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron, zvyšuje množství spermatu, navozuje ovulaci.Stimuluje funkci ledvin a tím pomáhá k očistě krve a organismu od toxických látek. Přispívá k regeneraci svalstva, zpevňuje svaly a šlachy. Má antivirové a antibakteriální účinky, chrání játra, stimuluje tvorbu žluče i její vyprazdňování, podporuje krevní oběh a brání srážení krve, užívá se při anemii, zánětu tlustého střeva i zácpě.

Centrální nervový systém.

Zde významně ovlivňuje závratě, hučení v uších, špatný zrak, nespavost. Brzdí tvorbu beta-amyloidních shluků, jež se pojí s neurodegenerativními pochody u lidí trpících Alzheimerovou chorobou. Poskytuje prevenci před dopaminergní degenerací (Dopamin je chemická látka ze skupiny katecholaminů, která přirozeně vzniká v mozku obratlovců, ale i v nervové soustavě většiny bezobratlých živočichů. Dopamin funguje jako neuropřenašeč, který v jistých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno se vznikem Parkinsonovy choroby, jiné poruchy dopaminového systému se dávají do souvislosti se vznikem schizofrenie), způsobenou vystavením těla toxickým pesticidům a zlepšuje duševní vnímavost a schopnost pamatovat si.

V klinické praxi se často polygonum využívá k léčbě mužů s nedostatkem libida, nízkým počtem a pohyblivostí spermií.

Positivně působí i na kvalitu kůže u dermatóz či exemů. Jelikož posiluje mimické svalstvo je vítané i v kosmetice.

Interakce rostliny s léky: Nepoužívat spolu s hepatotoxickými léčivy, jako jsou acetaminofen, tetracyklin a statiny (chemické látky na snižování tuků s vysokým procentem nežádoucích účinků).Rubrika: Aktuality

Výrobky