Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Září – Slinivka břišní

Měsíc září nás nabádá k opatrnosti vůči nadměrnému holdování jídlem i pitím (alkoholu), neboť SLINIVKA BŘIŠNÍ i SLEZINA jsou v tento čas nejzatíženější. Proto dáme zelenou střídmosti i vlastní obranyschopnosti, za kterou je zodpovědná právě naše slezina.

Slinivka břišní pankreas je protáhlý útvar, o délce až 20 cm a hmotnosti 80g,uložený podélně, křížící páteř ve výši 2. a 3. bederního obratle. Je barvy narůžovělé, na povrchu zřetelně lalůčkovité struktury. Rozeznává se na ní hlava, uložená v ohbí dvanácterníku, tělo ležící za žaludkem a ocas mířící až ke slezině. Produkované trávicí šťávy jsou odváděny hlavním vývodem pankreatickým, který ústí na papile Vaterské spolu se žlučovodem, do dvanácterníku. Šťáva pankreatická obsahuje TRYPSIN – k trávení bílkovin a peptonů, LIPÁZU – k trávení tuků, MALTÁZU a AMYLÁZU – k trávení příslušných glycidů. Dále se ve slinivce břišní nacházejí ostrůvky buněk pojmenované podle německého patologa z Freiburgu Paula Langerhanse OSTRUVKY LANGERHANSOVY o nichž bylo zjištěno, že vyměšují hormony regulující metabolismus glycidů.

Hormon INZULIN se tvoří v buňkách beta,je bílkovinného charakteru, proto vpraven do těla cestou soustavy trávicí se rozkládá a je neúčinný. INZULIN reguluje přeměnu glycidů, jejich zužitkování v celém organismu. Při jeho nedostatku nemohou být cukry, přijaté potravou i v těle vytvořené, využity a odcházejí močí.

Hormon GLUKAGON produkují buňky alfa a tento působí na rozpad glykogenu  v játrech.

Slezina svou skladbou připomíná mízní uzliny. Představuje největší nakupení lymfatické tkáně v těle. Význačně se uplatňuje při tvorbě i destrukci krvinek. Tento tmavočervený orgán, tvarem připomínající kávové zrno, je uložen vlevo od žaludku za levým žeberním obloukem. Strukturou připomíná mycí houbu utkanou z vaziva a vyplněnou slezinnou dření.

Do této sítě jsou vloženy podlouhlé klobásovité útvary (splavy slezinné), kterými krev buď volně protéká nebo se v nich zadržuje. Přívod krve do sleziny obstarává tepna slezinná, krev odvádí žíla slezinná, jeden z přítoků žíly vrátnicové.

Slezina je pohřebištěm červených krvinek. Uvolněné krevní barvivo je odváděno do jater žílou vrátnicovou k dalšímu zpracování. Dále se ve slezině tvoří T-lymfocyty (podílí se na buněčné imunitě) a B-lymfocyty (produkují protilátky proti bakteriím).

Funguje jako rezervoár krevní, ve splavech dozrávají červené krvinky. Je důležitým orgánem fagocytárním – likviduje nejen opotřebované červené krvinky, ale i mikroby.

Rakytníkový olej

Ze všech obsahových látek v tkáních rakytníků je nejcennější olej. Zmírňuje bolest, stimuluje regeneraci tkání, což znamená, že urychluje hojení ran, zejména popálenin. Urychluje růst vlasů, chrání buňky před poškozením radioaktivním zářením i před chemickými látkami, zlepšuje metabolismus tuků, aktivizuje činnost slinivky břišní a vykazuje anti-bakteriální vlastnosti.

V dužnině plodů je obsaženo 80% a v semenech 12% rakytníkového oleje, 8% ve slupkách plodů. Olej je obsažen také v kůře větví. Obsah oleje v plodech silně kolísá podle odrůdy rakytníku. Poslední výzkumy ukazují, že nejvyšší regenerační účinky má olej ze slupek plodů. Rakytníkový olej se skládá převážně z esterů mastných kyselin, ale obsahuje určité množství alkoholů, karotenoidů, vitaminu E (tokoferolu), sterinů, triterpenových kyselin. Nejaktivnější složkou nemýdlové frakce rakytníkového oleje je beta-sitosterin (provitamin D). Ten zabraňuje vstřebávání cholesterolu do krevního séra a spolu s dalšími biologicky aktivními látkami působí při léčbě aterosklerózy. Za zmínku stojí i vysoký obsah karotinu a vitaminu E. Ty zajišťují stabilitu oleje a vitamin E je přírodní antioxidant. Olej obsažený v dužnině plodů se liší kvalitou od oleje ze semen. Zatímco v semenech převládá kyselina linolová a linoleová, dužnina obsahuje převážně kyselinu olejovou a palmitovou. Vitamin E je obsažen převážne v semenech a proto olej ze semen má významnější léčebné účinky než olej z dužniny.

Nejúčinnější bylinkou na nemocnou slinivku břišní je Kalisie voňavá,kterou apatyka nabízí jak k přímému pěstování a využití nebo už zpracovanou v kapslích či tinkturách. Kalisie voňaváRubrika: Aktuality