Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

AWITH to není jen kapslička na „nervy“!

Withania somnifera-vitánie snodárná, nazývaná také „indickým ženšenem“ je jedním z nejužívanějších a nejrozšířenějších fytoterapeutických prostředků v tradičních medicínách. Její léčivé účinky (zaznamenány již asi 1000 let př. n. l.) se výrazně uplatňují při celkovém vyčerpání organismu i jako lék zpomalující stárnutí. Smíchaná s medem a přepuštěným ghí máslem se doporučovala proti impotenci a na léčbu nízkého počtu spermií.

Masti připravované z listů tohoto adaptogenu zkrášlovaly a omlazovaly pleť.

Kořeny obsahují mimo jiné tropanové alkaloidy tropin, pseudotropin, anaferin, somnifer, somnin, whitanin, nikotin. Dále jsou to fytosteroidy, tzv. withanolidy např. withaferin, sominon, coagulin. Jsou to právě whitanolidy, které vykazují výrazný imunostimulační efekt, a to především na aktivitu kostní dřeně, podporují zmnožení počtu bílých krvinek a sekreci některých enzymů. Dále jsou to glykosidy i některé volné aminokyseliny např. prolin, tryptofan, cystin, kyseliny glutamová a asparagová, látky steroidního charakteru (betasitosterol, kampesterol, stigmasterol), mastné kyseliny, silice, laktony a minerální látky.

Listy mají podobné složení, obsahují zvláště whitanolidy, flavoidní glykosidy, fenolické sloučeniny, např. kyselinu chinovou, sacharidy (glukozu), aminokyseliny a minerální látky.

Plody obsahují whitanolid WS I, alkaloidy, volné aminokyseliny, mastné kyseliny, silice, enzymy, které způsobují koagulaci mléka. Semena mají hlavně whitanolidy.

Hindský název vitánie „asgandh“ se vztahuje k jejímu odéru připomínajícímu pach koňského potu. Věří se, že tato rostlina předává svým konzumentům vytrvalost a sílu plemenného hřebce.

Většina adaptogenů jsou stimulanty, vitánie snodárná je v tomto ohledu poněkud nezvyklý adaptogen, protože utišuje a zklidňuje. Posiluje funkce endokrinní soustavy, zvláště pomáhá při obnově regulace štítné žlázy, varlat a nadledvin. Jen málo rostlin dokáže bezprostředně ovlivňovat štítnou žlázu, ale výzkum potvrdil, že vitanie její činnost stimuluje a že je tudíž vhodným medikamentem pro léčbu hypothyreozy.

Je velmi efektní pro léčbu úzkostných stavů, únavy, nejasného uvažování, stresem navozené nespavosti a neurastenie (nervového vyčerpání). Její protistresový a positivní vliv na funkce mozku byl výzkumem jednoznačně potvrzen (demence, Alzheimer).

Withanolid D a whitaferin A mají výrazné protinádorové účinky, proto se užívají jak při cytostatické léčbě, tak při ozařování. Působí supresivně na tumory a zabraňují úbytku bílých krvinek.

Nelze opomenout její antimikrobiální aktivitu, zejména proti gram-positivním bakteriím, ale také některým virům a houbám, zvyšuje tvorbu červených krvinek.

Vitánie snodárná je bohatá na železo. U žen existuje sedmkrát až desetkrát vyšší riziko vzniku anemie a tak je pro ně tato rostlina zvláště užitečná, neboť rovněž zmírňuje symptomy související s menopauzou, jako je bolest ve svalech a zmatené uvažování.

Positivně ovlivňuje oslabené či naopak nadměrné imunitní funkce, únavový syndrom a onemocnění autoimunitního charakteru jako je revmatoidní artritida a polymyozitidy (zánět mimovolních svalů autoimunitního charakteru).

U osob trpících inzulinovou rezistencí i zvýšenou hladinou cholesterolu navozuje výrazné snížení, stejně tak i u poruch krvetvorby a vlasového melaninu (přírodní barvivo produkované melanocyty, určuje barvu pokožky, vlasů chloupků a očí a chrání před UV zářením).

A JE SOUČÁSTÍ MNOHA RECEPTUR NAŠÍ APATYKY.

Interakce s léky: Vitánie  může podporovat či zesilovat účinek barbiturátů.Rubrika: Aktuality

Nezařazené

Výrobky