Astrologická apatyka a poradna Emila V. Havelky

Frýdlant nad Ostravicí

Olej z bílé jedle sibiřské

Jedlový olej je produktem, který se získává z mladého jehličí jedle sibiřské (Abies Sibirica). Obsahuje více než 35 biologicky aktivních látek včetně vitamínů, fytoncidů a éterických olejů. Léčebné a ozdravující účinky těchto složek jsou prozkoumány a v medicíně dobře známy. Vysoká účinnost jedlového oleje, nejen v medicíně, ale i jako dezinfekčního a širokospektrálního kosmetického prostředku, je dána jeho čistotou. Jedli sibiřské se totiž daří pouze v ideálně čistém prostředí východní Sibiře.

Vysoká koncentrace biologicky aktivních látek v jedlovém oleji zajišťuje jeho protimikrobní, celkově posilující účinek, jakož i schopnost stimulace imunobiologické a obranné reakce organismu. Tím se zvyšuje celková výkonnost člověka a to jak po stránce psychické, tak i po stránce fyzické. Biologicky aktivní látky jedlového oleje, které mají vysokou vodivost, snadno pronikají skrz kůži při vnějším užití a jsou vstřebávány krví, takže mají nejen místní účinek, ale působí výrazně na celý organismus.

Tonizační a celkově posilující účinek jedlového oleje, příjemná vůně jehličnatého lesa a k tomu výborné výsledky při léčení celé řady nemocí, získané i „netradiční“ lidovou medicínou. To jsou důvody velmi rozšířeného používání tohoto vynikajícího léčebného prostředku.

Indikace, způsoby použití a dávkování.

1. Neurastenie, neurózy, nespavost, vegetativní poruchy v období klimakteria a preklimakteria, nízký tlak, fyzická a duševní únava, impotence (funkční, přechodného typu).

Po osprchování se na 10 minut ponoříme do vany s vodou (38°C), do níž přidáme 6 – 8 kapek jedlového oleje.

2. Bolestivé syndromy (osteochondróza, artritidy, polyartritidy, myostitidy, radikulitidy, neuritidy, plexitidy, bolesti hrudní kosti při stenokardií, bolest zubů).

Doporučuje se vtírat 5 – 8 kapek jedlového oleje na čistou kůži po dobu 1 – 2 minut v místě největší bolestivosti. Při bolesti zubů namočíme proužek gázy v jedlovém oleji, přiložíme k dásni kolem citlivého zubu na dobu 15 minut. V případě potřeby za 1,5 – 2 hodiny opakujeme.

3. Ekzém (mokvavý), trofické, dlouho se nehojící vředy, proleženiny, furunkly, hnisavá onemocnění kůže.

K libovolné masti s tukovým nebo olejovým základem (například rakytníkový olej, mast Višněvského, karotin, vaselinový olej, furacillinová mast, syntomiciová emulze… z naší nabídky doporučujeme kombinovat s Africkou mastí) přidáme jedlový olej, v poměru jedna část oleje na dvě části masti nebo oleje. Vše důkladně promícháme ve sterilní nádobě. Připravený preparát nanášíme stěrkou na sterilní  roušky. Obvazy se vyměňujeme 1 – 2 krát za den. Při léčení akutních hnisavých onemocnění kůže a furunkulózy, připravujeme mast v poměru dvě části jedlového oleje na jednu část základu.

4. Psoriasis (šupinový lišej), herpes, labialis (virový puchýřkovitý zánět rtů), herpes zoster (virový puchýřkovitý zánět kůže, mezižebří).

Nanášíme jedlový olej na puchýřky, na postižená místa ještě před objevením puchýřků a na šupinky při lupence (psoriasis) 2 – 3 krát za den.

5. Paradontóza (krvácivost dásní).

Proužek gázy, namočené do jedlového oleje, přiložíme na dáseň, na přední (lícní stranu) a ponecháme působit 15 – 20 minut. Postup opakujeme i pro vnitřní stranu dásně. Jeden léčebný cyklus vyžaduje 20 – 30 dní aplikací. V případě potřeby opakujeme cyklus po uplynutí 6 měsíců.

6. Akutní a chronické zápaly plic, akutní a chronické bronchitidy, bronchiální astma, virová chřipka, akutní onemocnění dýchacích cest (nastuzení).

Ve spojení s tradičním léčením stanoveným lékařem, vtíráme jedlový olej do kůže na zádech a do reflexivních míst na chodidlech 3 – 4 krát za den. K tomu pak inhalujeme jedlový olej po dobu 5 – 7 minut. K inhalaci můžeme použít vhodný inhalátor nebo čajovou konvici s vařící vodou, do níž přidáme 2 – 3 kapky jedlového oleje. Doporučujeme hubičku konvice obalit gázou, aby nedošlo k popálení. Pro léčení rýmy přidáme do vody 1 kapku oleje.

7. Chronický zánět mandlí a angína.

Ve spojení s tradičním, které předepsal lékař, nanášíme 1 kapku jedlového oleje na mandle 4 – 5 krát za den nebo kapeme do nosu po 1 kapce.

8. Chronické kolitidy a enterokolitidy.

Vedle předepsané diety užíváme vnitřně jedlový olej ve stavu emulze, kterou vytvoříme z 5 – 6 kapek oleje rozmixováním v 200 ml (1 sklenice) vody. Emulze užíváme 1 kávovou lžičku 30 – 40 minut před jídlem, 2 krát denně po dobu 25 – 60 dnů.

9. Exsudativní diatéza u dětí (kopřivka).

Používáme k vnějšímu užití. Mast o hmotnosti 50 g připravíme z 15 g jedlového oleje a 35 g Africké masti.

10. Popáleniny a poranění kůže.

Jedlový olej je výtečný prostředek na ochranu menších poranění nebo popálení kůže. Na postižená místa přikládáme smočenou sterilní roušku. Emulzi k mazání připravíme ze 3 dílů oleje a 7 dílů Africké masti.

11. Ischias, záněty svalů a onemocnění periferních nervů.

Do postižených bolestivých míst vtíráme malé množství jedlového oleje. Prohřátím citlivých míst zvýšíme účinnost léčení. Doporučujeme 10 – 15 procedur.

12. Kosmetické a regenerační účinky.

Jedlový olej má komplexní regenerační vliv na buňky a stimulaci organismu. Zvláště ženy ocení schopnost oleje v krátké době vypnout ochabující pleť a vyhladit vrásky. Doporučujeme 10 – 20 minutovou koupel s horkou vodou (38°C), do níž přidáme 3 – 5 kapek jedlového oleje. Navíc při kratší aromatizované koupeli odstraníme únavu i stres, a získáme novou energii. Déletrvající koupelí s olejem celkově uvolníme napětí ve svalstvu, zklidníme činnost mozku a inhalací uvolníme dýchací cesty. Tak si pomůžeme rychleji usnout klidným a hlubokým spánkem.

Vedlejší účinky a komplikace
Při kapání do nosu může dojít ke krátkodobému slzení, pálení, svědění, a zvětšení množství vylučovaných slizových výměšků.
Upozornění!
Při alergických stavech a při bronchiálním astmatu používejte s opatrností, po individuálním vyzkoušení na hyperaktivitu.
Pro možné kontraindikace se nedoporučuje použití kardiakům.
Jedlový olej je embryotoxický a proto nesmí být užíván v době těhotenství.
Produkt prošel klinickými testy v České republice a je povolen k použití na území ČR.
Rozhodnutí MZ č.j. HEM-350-19.3.02.-7757/1Rubrika: Výrobky